Η ανανεωμένη Ιταλία πέρασε και από την Ουγγαρία (0-2)

Τρελή ματσάρα και… 3-3 ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία

Μετά τον αποκλεισμό από το Μουντιάλ, η ανανεωμένη ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι πέρασε και από την Ουγγαρία (0-2) και τερμάτισε πρώτη στον 3ο όμιλο του Nations League! Κάπως έτσι, έκλεισε θέση για το final-4 όπου την περιμένουν οι ΚροατίαΟλλανδία και μία εκ των Πορτογαλία ή Ισπανία.

Δυναμικά μπήκαν οι Ιταλοί, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά την αντίπαλη εστία. Στο 27’ ο Ρασπαντόρι έκανε το 1-0, στέλνοντας την ομάδα του Μαντσίνι στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος άρχιζε να παίρνει τα πάνω της η Ουγγαρία, η οποία όταν έβγαινε στις αντεπιθέσεις γινόταν επικίνδυνη, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα και να νικήσει τον Ντοναρούμα. Ο Ντιμάρκο στο 52’ έκανε το 2-0 για την Ιταλία, ενώ στην συνέχεια η «σκουάντρα ατζούρα» απειλούσε και για περισσότερα γκολ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Ιταλία να τερματίζει πρώτη και καλύτερη στον 3ο όμιλο του Nations League, ενώ η Ουγγαρία να ακολουθεί δεύτερη.

Τρελή ματσάρα στο Γουέμπλεϊ, αλλά χωρίς νικητή! Η Αγγλία έκανε μυθική ανατροπή με τρία γκολ σε έντεκα λεπτά απέναντι στη Γερμανία, αλλά τα πάντσερ κατάφεραν να αντιδράσουν και να βρουν την απάντηση για το τελικό 3-3 σε ένα χορταστικό παιχνίδι!

Ο Γκιντογκάν στο 52’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Χάβερτς στο 67’ να διπλασιάσει τα τέρματα για τους Γερμανούς με φανταστική πλασεδάρα! Οι Άγγλοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ιδιαίτερα και να απειλήσουν, ενώ όποιες φάσεις και να είχαν δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ ως εκείνο το σημείο!

Παρόλα αυτά, από το… πουθενά η Αγγλία εμφανίστηκε στο ματς και ακολούθησε ένα ποδοσφαιρικό σεμινάριο. Ο Σοπήρε την σέντρα από τον Τζέιμς και μείωσε σε 2-1 στο 72′, ενώ η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έφτασε στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα απέναντι στους Γερμανούς όταν ο Μάουντ έκανε το 2-2! Το απόλυτο σοκ για την ομάδα του Χάνζι Φλικ ήρθε στο 83′ με τον Κέιν να σκοράρει με πέναλτι για την ανατροπή! Το ματς, όμως, δεν είχε τελειώσει εκεί! Η Γερμανία βγήκε μαζικά μπροστά, με τον Χάβερτς στο 87′ να γράφει το 3-3. Λίγο αργότερα, ο Σακά έφυγε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση και μόνος απέναντι στον Τερ Στέγκεν, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων τον νίκησε και κράτησε το σκορ στην… ισοπαλία.