Η Αναντολού Εφές έκανε πλάκα στην απογοητευτική Αρμάνι 80-51

Μόλις 17 πόντους πέτυχε η Αρμάνι στο Β ημίχρονο

Η Αναντολού Εφές πέρασε με το εντυπωσιακό 80-51 από την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία συνέχισε τις απογοητευτικές εμφανίσεις στη φετινή σεζόν και σημείωσε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Αταμάν ανέβηκε στο 4-5, με αυτή του Μεσίνα να «βυθίζεται» στο 3-6.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τους Ιταλούς να δείχνουν ικανοί να ανταγωνιστούν την Εφές. Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα υπέστη μια συγκλονιστική κατάρρευση και δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 17-46, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με κάτω τα χέρια και να προβληματίσει και πάλι.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν και πάλι ο Γουίλ Κλάιμπερν. Ο Αμερικανός φόργουορντ απέδειξε για ακόμα μια φορά πόσο ανεκτίμητης αξίας ήταν η απόκτησή του από την Εφές, πετυχαίνοντας 24 πόντους και κατεβάζοντας 9 ριμπάουντ. Σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Τίμπορ Πλάις που σκόραρε 13 πόντους.

Από την Αρμάνι, κανείς δεν… ξεχώρισε, με τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ να είναι πρώτος σκόρερ των Ιταλών με 10 πόντους και τον Μέλι να σημειώνει άλλους 9.

To ματς
Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με εξαιρετικό Μέλι προηγήθηκε νωρίς με 12-7. Η Εφές σταδιακά ισορρόπησε και τρέχοντας ένα 11-2 με ΚλάιμπερνΜίσιτς και Πλάις πέρασε μπροστά με 14-18, πριν η Αρμάνι με ένα δικό της μικρό σερί διαμορφώσει το 18-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι η ομάδα του Μεσίνα μπήκε πολύ δυνατά, τρέχοντας ένα 10-2 με πρωταγωνιστή τον Πάνγκος, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +8 (28-20). Η Εφές και πάλι όμως έβγαλε αντίδραση, και με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 ισοφάρισε γρήγορα (28-28). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο μέχρι την ανάπαυλα, που βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (34-34).

Στο δεύτερο μέρος αντιστράφηκαν οι ρόλοι, με την Αναντολού Εφές να είναι αυτή που ξεκίνησε δυνατά. Η ομάδα του Αταμάν με πρωτοστάτη τον Κλάιμπερν έτρεξε ένα εντυπωσιακό 15-2, παίρνοντας προβάδισμα με 36-49. Οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 41-55 υπέρ τους, ενώ η Αρμάνι είχε σκοράρει μόλις επτά πόντους σε όλο το δεκάλεπτο!

Η κατάρρευση της Αρμάνι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί δεν έβαζαν… τίποτα, ο Κλάιμπερν είχε πάρει «φωτιά», και η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στους 30 πόντους (47-77), πριν το τελικό 51-80 που θα θέλουν γρήγορα να… ξεχάσουν οι Μιλανέζοι.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-34, 41-55, 51-80