Η Αντβέρπ με απίθανη εμφάνιση διέλυσε με 6-0 την Κορτράικ

Με τον «καυτό» Βίνσεντ Γιάνσεν να πετυχαίνει χατ-τρικ

Πέταγε… φωτιές η Αντβέρπ! Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ (και αντίπαλος της ομάδας που θα περάσει από το ΑΕΚ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ) διέλυσε με 6-0 την Κορτράικ για την 3η αγωνιστική της Jupiler League, επιστρέφοντας στα τρίποντα και έφτασε τους έξι βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βίνσεντ Γιάνσεν, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και άνοιξε… λογαριασμό στη σεζόν. Ο 29χρονος Ολλανδός φορ άνοιξε το σκορ στο 9’, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Βασίνσκι με αυτογκόλ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Ο Γιάνσεν χτύπησε ξανά στο 35’ για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, με τον Κερκ οκτώ λεπτά μετά να γράφει το 4-0.

Ο Γιάνσεν πέτυχε χατ-τρικ στο 58ο λεπτό για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Αντβέρπ, η οποία βρήκε και έκτο γκολ στη συνέχεια, με τον Μούγια στο 67’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 6-0.