ΔΙΕΘΝΗ

Η Ατλέτικο επικράτησε 2-1 της Αλμερία στη Μαδρίτη

Έχοντας για πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριζμάν που σκόραρε δις

Ξεπέρασε το εμπόδιο της Αλμερία (2-1) με… εκτελεστή Γκριζμάν και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Οι «ροχιμπλάνκος» μπορεί να αγχώθηκαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στο «Μετροπολιτάνο», όταν η Αλμερία πίεσε πολύ έντονα και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως τελικά κατάφεραν να αντέξουν και να πανηγυρίσουν την έκτη συνεχόμενη νίκη τους, παραμένοντας σε «απόσταση βολής» (-2) από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Ρεάλ. Παράλληλα, παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα για 13η σερί αγωνιστική (10 νίκες, 3 ισοπαλίες)!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ατλέτικο, η οποία πήρε το προβάδισμα στο 5ο κιόλας λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κορέα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γκριζμάν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Ωστόσο, στο 34′ ο Λέο Μπαπτιστάο σούταρε από πλεονεκτική θέση μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Χιμένες να κάνει το τάκλιν και την μπάλα να καταλήγει στην εστία της ομάδας του, για το 1-1. Παρ’ όλα αυτά, η Ατλέτικο πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 44′, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια, η οποία ολοκληρώθηκε με ασίστ του Καράσκο και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκριζμάν στην βραδιά.

Η ομάδα του Σιμεόνε δεν κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη με ένα τρίτο γκολ, δίνοντας το δικαίωμα στην Αλμερία να ελπίζει σε ισοφάριση. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι άσκησαν μεγάλη πίεση στην άμυνα των Μαδριλένων, φτάνοντας κοντά στο 2-2, το οποίος όμως τελικά δεν ήρθε ποτέ. Στο 90′ ο διαιτητής της αναμέτρησης ειδοποιήθηκε από τους VAR να τσεκάρει το μόνιτορ για πέναλτι που φάνηκε να έκανε για χέρι ο Χιμένες, αλλά είχε προηγηθεί οριακό οφσάιντ και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.