ΔΙΕΘΝΗ

Η Ατλέτικο κέρδισε χαλαρά την Μπαρτσελόνα με 2-0

Σουάρες και Λεμάρ είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης με καταλυτικούς τους Σουάρες και Λεμάρ που είχαν από ένα γκολ και μία ασίστ, επιβλήθηκε σε ένταση… προπόνησης της Μπαρτσελόνα με 2-0 και επέστρεψε σε νικηφόρα τροχιά για το πρωτάθλημα.

Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να είναι ουσιαστικά απειλητικοί, αφού είναι φανερό ότι δεν βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο με τους «ροχιμπλάνκος» και εκτός αυτού είναι εμφανές ότι η απογόητευση είναι πάνω από παίκτες και τεχνική ηγεσία, σε ένα ματς που ο Ρόναλντ Κούμαν ήταν στις εξέδρες λόγω τιμωρίας.

Μόλις για ένα δεκάλεπτο ήταν πραγματικά ισορροπημένο το ματς ανάμεσα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα, αφού μόλις από το 9’ οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον αναγεννημένο Λεμάρ, ενώ και ο Φέλιξ (17’) είχε τη δική του στιγμή για να χριστεί σκόρερ.

Το πεπρωμένο της η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να το αποφύγει. Ο Λεμάρ με τη βοήθεια του Λουίς Σουάρες έκρυψε την μπάλα από την άμυνα των Καταλανών και με ένα απλό σουτ μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ στο 24’, σκορπίζοντας ακόμα μεγαλύτερη θλίψη στο ήδη πληγωμένο κουφάρι των φιλοξενούμενων.

Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν καταγράφηκε με κάποια τελική προσπάθεια, αλλά με κάποιες σπασμωδικές ενέργειες κυρίως από τον Ντεπάι, που κι εκείνος αποδεικνύεται ότι δεν είναι σε θέση να πάρει τέτοιο βάρος στις πλάτες του. Το ματς είχε έρθει εκεί που το ήθελαν οι γηπεδούχοι και φρόντισαν να βάλουν το… κερασάκι στην τούρτα από το πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, στο 44’ του αγώνα με νέα εξαιρετική συνεργασία των Σουάρες και Λεμάρ, αλλά αυτή τη φορά με διαφοροποίηση ρόλων σε «πασαδόρο» και σκόρερ, ο Ουρουγουανός έγραψε το 2-0, χωρίς να πανηγυρίσει, αλλά στέλνοντας το μήνυμά του στον Ρόναλντ Κούμαν που τον είχε «τελειώσει» από τους Καταλανούς με ένα τηλεφώνημα.

Το δεύτερο ημίχρονο θα αποτελέσει μια τυπική αναφορά, αφού η Μπαρτσελόνα προφανώς δεν ήταν σε θέση να βάλει ρεαλιστικά προβλήματα στην άμυνα της Ατλέτικο, ενώ ό,τι πιο ενδιαφέρον ήταν το σόου του Ντιέγκο Σιμεόνε στον πάγκο, που από το 75’ και έπειτα καλούσε τους οπαδούς της ομάδας του να στηρίξουν τους ποδοσφαιριστές, που όμως μπορούσαν να τελειώσουν το παιχνίδι και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σπρώξιμο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Γιορέντε, Καράσκο, Ντε Πολ (46′ Τρίπιερ), Κόκε, Λεμάρ, Σουάρες (71′ Κορέα), Φέλιξ (71′ Γκριεζμάν)

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (75′ Λουκ Ντε Γιονγκ), Πικέ, Αραούχο, Ντεστ, Μπουσκέτς, Νίκο (46′ Σέρζι Ρομπέρτο), Γκάβι (75′ Πουτς), Ντε Γιονγκ, Κουτίνιο (64′ Φάτι), Ντεπάι