CHAMPIONS LEAGUE

Η Ατλέτικο πίεσε τη Σίτι αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει (0-0)

Οι «πολίτες» προκρίνονται με συνολικό σκορ 1-0 στους «4» του Champions League

Ζορίστηκε, αλλά τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» πήραν το 0-0 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 από το «Έτιχαντ», έκλεισαν θέση για τη μάχη με τη Ρεάλ Μαδρίτης (26 ή 27 Απριλίου και 3 ή 4 Μαΐου, με το πρώτο ματς στην Αγγλία). Αυτή είναι η δεύτερη σερί χρονιά που θα βρεθούν στα ημιτελικά και τρίτη συνολικά, καθώς το 2016 είχαν αντιμετωπίσει εκ νέου τη «Βασίλισσα».

Μεταμορφωμένοι επιθετικά οι «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο στρίμωξαν στα… σχοινιά τη Σίτι, δίχως όμως να μπορέσουν να βρουν το γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους με τον Γκιντογκάν στο 30′, ροντέο στις καθυστερήσεις ο αγώνας, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φελίπε στο 90’+1′.

Το ματς:

Η Ατλέτικο -ούσα αναγκασμένη να ψάξει τουλάχιστον για ένα γκολ- μπήκε με περισσότερη επιθετική διάθεση σε σχέση με τον αγώνα του «Έτιχαντ». Έβγαινε με προϋποθέσεις στην κόντρα, τις στιγμές που έσπαγε το πρέσινγκ της Σίτι, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα. Κάτι που βέβαια ίσχυε και για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο ξεκίνημα ήρθαν εκ νέου αντιμέτωποι με μαζική άμυνα (όχι βέβαια και με το… 5-5-0 του πρώτου ματς).

Χωρίς πολλές φάσεις γενικά το πρώτο μέρος. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Σίτι, με την κεφαλιά του Στόουνς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ στο 10′, να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η σπουδαιότερη φάση έλαβε χώρα στο 30′: Τριπλή προσπάθεια των φιλοξενούμενων από τη μικρή περιοχή της Ατλέτικο, δύο φορές έκοψε η άμυνα των «ροχιμπλάνκος» και μία η ρίζα του δεξιού δοκαριού μετά από σουτ του Γκιντογκάν σε δεύτερο χρόνο.
Στο 35′ ο Κοντογκμπιά σημείωσε την πρώτη τελική της Ατλέτικο σ’ αυτές τις διπλές αναμετρήσεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γκολ. Κύριος εκφραστής των επιθέσεών τους ο Γκριεζμάν. Η «μπούκα» του Γάλλου στράικερ στο 47′ είχε ως μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ. Στο 55′ ο Φέλιξ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, ενώ δύο λεπτά αργότερα (57′) η μονοκόμματη σουτάρα του Γκριεζμάν από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ένα μέτρο έξω από την εστία. Την ίδια στιγμή, οι «πολίτες» αδυνατούσαν να αναπτυχθούν.

Κι όμως, η Σίτι άρχισε να αμύνεται σχετικά μαζικά κόντρα στην… επιθετική Ατλέτικο. Στο 70′, ύστερα από ωραία ανάπτυξη των γηπεδούχων, το πλασαριστό σουτ του Ντε Πολ πέρασε άουτ. Στα επόμενα λεπτά η ομάδα του Σιμεόνε ζήτησε σε δύο φάσεις πέναλτι, με εκείνη του 74′ -σε μαρκάρισμα του Κανσέλο στον Κορέα- να μην είναι και τόσο αθώα.

Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τους «ροχιμπλάνκος» στο 87′. Αρχικά, το σουτ του Κούνια από την «καρδιά» της περιοχής κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Σάβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε ο… κακός χαμός. Οι παίκτες των δύο ομάδων έγιναν ένα μπουλούκι κι ανάμεσα στις κίτρινες δόθηκε -αυστηρή- κόκκινη στον Φελίπε, για χτύπημα μετά το τάκλιν που έφερε τη σύρραξη.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα -κι αφού ο Όμπλακ έβαλε σπουδαίο «στοπ» στον Γκιντογκάν στο 90’+6′-, η Ατλέτικο έβγαλε κι άλλες σημαντικές φάσεις! Στο 90’+7′ ο Έντερσον απομάκρυνε με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καράσκο, ενώ στο 90’+12′ είπε «όχι» και στο τετ-α-τετ με τον Κορέα! Όσο κι αν προσπάθησε, η ισπανική ομάδα δεν βρήκε το γκολ, με τη Σίτι να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Σάβιτς, Φελίπε, Ρεϊνίλντο – Γιορέντε, Κόκε (69′ Ντε Πολ), Κοντογκμπιά, Λεμάρ (82′ Λουίς Σουάρες), Λόντι (69′ Κορέα) – Γκριεζμάν (69′ Καράσκο), Ζοάο Φέλιξ (82′ Κούνια).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ (74′ Γουόκερ), Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο – Ντε Μπρόινε (65′ Στέρλινγκ), Ρόντρι, Γκιντογκάν – Μαχρέζ, Φόντεν, Μπερνάντο Σίλβα (79′ Φερναντίνιο).