Η Μπάγερν επικράτησε με 62-56 στο γερμανικό ντέρμπι

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Λούτσιτς με 19 πόντους και ο Σίσκο (9π., 3ασ.)

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους και τους περισσότερους από αυτούς σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, η Μπάγερν επικράτησε με 62-56 στο γερμανικό ντέρμπι με την Άλμπα στο Μόναχο, παίρνοντας την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα.

Έτσι, οι νικητές ξεπέρασαν τη Μονακό και μπήκαν στην πρώτη οχτάδα (11-11) της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Άλμπα γνώρισε τη 15η ήττα της στη σεζόν (6-15), παραμένοντας στα… χαμηλά.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 19 πόντους και οι Σίσκο (9π., 3ασ.), Γουάιλερ-Μπαμπ (6π., 7 ριμπ.), ενώ για την Άλμπα ξεχώρισαν οι Λο και Σμιθ που σκόραραν από 13 πόντους.

Άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Άλμπα να προηγείται με 6-2 και 8-4 με βολές του Λο, πριν αντιδράσει η Μπάγερν, φτιάχνοντας ένα σερί 11-3 και περνώντας μπροστά με 14-11 στο 6′, χάρη σε ένα δίποντο του Ντεσόν Τόμας. Καμία από τις δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να φτιάξει διαφορά στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με 16-16.

Χωρίς ρυθμό το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα πέντε πόντων (24-19 στο 12′ και 26-21 στο 15′), και ένα τρίποντο του Μάοντο Λο να διαμορφώνει το «φτωχό» 26-24 υπέρ της Μπάγερν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μόλις έναν πόντο στα 4 πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου σκόραραν οι γηπεδούχοι, με την Άλμπα να εκμεταλλεύεται την περίσταση, «χτίζοντας» ένα σερί 14-1 με πρωταγωνιστές τους Λο, Λάμμερς και παίρνοντας προβάδισμα έντεκα πόντων (27-38). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις με ηγέτη τον Λούτσιτς, και μείωσαν στο καλάθι (41-44) με δίποντο του Τόμας, λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Με ένα μικρό σερί 6-0 η Μπάγερν πέρασε μπροστά μετά από πολλή ώρα στην αναμέτρηση (47-44) και στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα, μπαίνοντας στην «τελική ευθεία». Ο Σίσκο σκόραρε από κοντά για το 55-52 στο 38′ και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έβαλε φαρδιά-πλατιά την «υπογραφή» του στη νίκη των γηπεδούχων, πετυχαίνοντας τρίποντο και φάουλ για το 59-52, με 40 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Αυτή η φάση έκρινε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης και η Μπάγερν πανηγύρισε μια σημαντικότατη νίκη με το τελικό 62-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56

Μπάγερν-Άλμπα 62-56