Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 84-77 εκτός έδρας τη Μπασκόνια

Σε τροχιά οχτάδας και πλέι οφ στη Euroleague έμεινε η Μπάγερν Μονάχου

Επιστροφή στις νίκες για τη Μπάγερν Μονάχου, που επικράτησε 84-77 της Μπασκόνια στη Βιτόρια για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Οι Βαυαροί, που είχαν 11/21 τρίποντα, έχουν πλέον ρεκόρ 9-11 και βρίσκονται στην 11η θέση, ενώ οι Βάσκοι, που γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, παρέμειναν στη 15η θέση με ρεκόρ 7-13.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γουόλντεν με 17 πόντους και 6 ασίστ, Χάντερ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και Ρούμπιτ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πολύτιμες λύσεις έδωσε και ο Τόμας, που είχε 13 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ της ομάδας, αλλά και του αγώνα ήταν ο Μπόλντγουιν με 23 πόντους.

Το ματς:

Η Μπασκόνια μπήκε… φουριόζα στο παιχνίδι και με αιχμές του δόρατος στην επίθεση τους Σεντεκέρσκις και Γκεντράιτις, προηγήθηκε 10-2 (4’) και 15-6 (7’). Όμως, η Μπάγερν Μονάχου με δικό της σερί 10-2 στα τελευταία τρία λεπτά της πρώτης περιόδου, επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας σε 17-16.

Με επιμέρους 7-3 ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίρνοντας και πάλι μια μικρή διαφορά (24-19). Όμως, σε εκείνο το σημείο έπαθαν μπλακ άουτ. Οι Βαυαροί με μπροστάρηδες τους Γουόλντεν και Ρούμπιτ έκαναν ένα σερί 17-0 και το 24-19 μετατράπηκε σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά σε 24-36. Η διαφορά έφτασε και στους 13 (28-41), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-42.

Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες έξω από τα 6.75μ., με τους Βάσκους να… ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά και να ξαναμπαίνουν στο ματς, μειώνοντας σε 48-46 στο 25’. Στην εξίσωση είχαν μπει πλέον οι Φοντέκιο και Κοστέλο, οι οποίοι είχαν φτάσει διψήφιο αριθμό πόντων. Όμως, οι Βαυαροί δεν «πνίγηκαν», ούτε έχασαν το προβάδισμα. Αντίθετα, έφτασαν γρήγορα στο +9 (52-59), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (55-61) με καλάθι του Χάντερ στην εκπνοή.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διατηρούσε τον έλεγχο και έφτασε μάλιστα να προηγηθεί με 70-60 στο 33’. Χάντερ και Τόμας έδιναν πολύτιμες βοήθειες, όμως, οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια δεν κατέθεσαν τα όπλα. Με επιμέρους σκορ 11-3, μείωσαν σε 73-71, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τρίποντο του Γουόλντεν 48’’ πριν το τέλος, έκαναν το 80-73, «κλειδώνοντας» τη νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-42, 55-61, 77-84

Μπασκόνια - Μπάγερν Μονάχου 77-84