Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 85-84 τη Βαλένθια

Οι Ισπανοί, γνώρισαν την πρώτη εκτός έδρας ήττα μετά από τρία διαδοχικά διπλά

Την έκτη φετινή νίκη στην «Audi Dome» και όγδοη συνολικά στη Euroleague πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, που «επιβίωσε» στο θρίλερ με τη Βαλένθια, επικρατώντας με 85-84. Στο 8-9 το ρεκόρ των Βαυαρών, ενώ οι Ισπανοί, που γνώρισαν την πρώτη εκτός έδρας ήττα μετά από τρία διαδοχικά διπλά, έπεσαν στο 9-8.

Κορυφαίος των νικητών, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Μπολμάρο με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ίδιο αριθμό πόντων είχε και ο Μπούκερ. Από πλευράς ηττημένων, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ντέιβις με 21 πόντους και Τζόουνς με 19 πόντους και 7 ασίστ.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα στο ξεκίνημα, με τους Βαυαρούς να κάνουν ένα 5-0 και να μετατρέπουν το 10-10 στο 5’ σε 15-10 στο 7’. Οι «νυχτερίδες» αντέδρασαν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-16. Από πλευράς Μπάγερν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έντουαρντς με 6 και από πλευράς Βαλένθια ο Τζόουνς με 7 πόντους.

Ο Ράντονιτς έβαλε το πρώτο καλάθι του δεύτερου δεκαλέπτου για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στη Μπάγερν, με τη Βαλένθια να «απαντάει» με ένα σερί 7-0 μέσα σε 63 δευτερόλεπτα για το 18-23! Ακριβώς ίδια αντίδραση είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έκαναν το δικό τους 7-0, διαμορφώνοντας το 25-23 στο 14’. Από εκείνο το σημείο και μετά, συμβάδιζαν στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 38-39! Είναι χαρακτηριστικό ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Μπάγερν είχε ήδη 10 και η Βαλένθια 9 παίκτες που είχαν βάλει τα ονόματά τους στον πίνακα με τους σκόρερς.

Ο Ντέιβις έγινε ο πρώτος διψήφιος με 11 πόντους, πετυχαίνοντας τα πρώτα καλάθια του δευτέρου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το 38-43. Τον ακολούθησε ο Τζόουνς, ο οποίος με τρίποντο έφτασε τους 12 και έκανε το 45-52 για τη Βαλένθια, με το +7 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση και με απίθανο σερί 13-2, πέρασε μπροστά με 58-54 στο 28’. Με τρίποντα των Τζόουνς και Ρίβερς, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα (58-60), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 60-62.

Η Μπάγερν έμεινε χωρίς πόντο στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου, με τη Βαλένθια να πετυχαίνει τέσσερις, κάνοντας το 60-66. Το τάιμ άουτ του Πάμπλο Λάσο «έπιασε τόπο», με τους Μπούκερ και Ομπστ να σκοράρουν και να μην αφήνουν την αντίπαλό τους να ξεφύγει (65-68). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, φτάνοντας στο 68-71, όμως, έπαθαν μπλακ άουτ, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν στον μέγιστο βαθμό οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με σερί 8-0, βρέθηκαν στο +5 (76-71), τριάμισι λεπτά πριν το τέλος.

Με καλάθι του Τζόουνς, η Βαλένθια μείωσε στον πόντο και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 82-81. Με δύο βολές του Λούτσιτς, η Μπάγερν έκανε το 84-81, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, καθώς ο Τζόουνς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με μια βολή του Έντουαρντς, το σκορ έγινε 85-81, ο Ρόμπερτσον μείωσε με τρίποντο σε 85-84, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-39, 60-62, 85-84.