Η Μπαρτσελόνα νίκησε 92-90 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, μέσα στο Βελιγράδι!

Με τον Λορέντζο Μπράουν να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή

Αν και ο Λαπροβίτολα πήγε να γίνει… μοιραίος στο τέλος, το τρίποντο του Μπράουν στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και έτσι η Μπαρτσελόνα νίκησε 92-90 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, μέσα στο Βελιγράδι.
Ο Αργεντινός έκανε 1/3 βολές στο τέλος, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του Κάτας, αλλά το σουτ του Αμερικανού με το ισπανικό διαβατήριο δεν βρήκε στόχο, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στους Καταλανούς, οι οποίοι ανέβηκαν στο 8-2. Από την άλλη, οι Ισραηλινοί υποχώρησαν στο 5-4.

Ωστόσο, ο «Λάπρο» ήταν κορυφαίος για την Μπάρτσα με 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Αμπρίνες με 16π. Από την «ομάδα του λαού», ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν, ο οποίος είχε 19 πόντους και 8 ασίστ, αλλά έκανε 6 λάθη και αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο 34′!

Εξαιρετικό ρυθμό από νωρίς στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο (14-14). Στη συνέχεια και με μπροστάρηδες τους Μπράουν και Μπόλντγουιν η Μακάμπι ξέφυγε στο +7 (25-18), στο 7’. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με Πάρκερ και μείωσε στον πόντο (27-26), ωστόσο στο τελευταίο λεπτό απάντησαν οι Ισραηλινοί και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (31-26).

Καλύτερη αρχή από τους Καταλανούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ερνανγκόμεθ και Αμπρίνες να ισοφαρίζουν (36-36), στο 14’. Ο Μπόλντγουιν έδωσε μία «ανάσα» στους γηπεδούχους για το +4 (42-38), με τους «μπλαουγκράνα» να απαντούν ξανά για το προσπέρασμα (42-43), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με την ισοπαλία (51-51).

Με τρομερές άμυνες μπήκε στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα, τρέχοντας σερί 10-0 (51-61), μέχρι το 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μακάμπι αύξησε την πίεσή της και με πολυφωνία στην επίθεση ισοφάρισε (68-68), στο 29’. Στο τέλος οι δύο βολές του Λαπροβίτολα διαμόρφωσαν το 68-70 της τρίτης περιόδου.

Πιο φορτσάτη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι, κάνοντας την ανατροπή για το προβάδισμα (81-79), στο 34’. Εκεί, η «ομάδα του λαού» έχασε με δεύτερη τεχνική ποινή τον Μπόλντγουιν, με την Μπαρτσελόνα να κάνει σερί 6-0, για το +4 (81-85), στο 36’. Με τους Μπράουν και Ριβέρο οι γηπεδούχοι το γύρισαν και προηγήθηκαν (88-87), μένοντας μπροστά (90-89), μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, ο Λαπροβίτολα έδωσε ξανά το προβάδισμα (90-91) στους Καταλανούς, ενώ στα 12’’ πριν τη λήξη ο Αργεντινός γκαρντ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές, κάνοντας 1/3. Στην τελευταία επίθεση, ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με σκορ 90-92!

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92