Η ελλιπέστατη ΑΕΚ λύγισε τον Προμηθέα (81-77)

Ο Ανγκόλα είχε 26 πόντους με 6/8 τρίποντα και μοίρασε 4 ασίστ

Καταθέτοντας ψυχικά χαρίσματα και με τον Ανγκόλα να είναι ασταμάτητος, η ΑΕΚ επικράτησε 81-77 του Προμηθέα και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη της στη Stoiximan Basket League (5-4).

Ο Κολομβιανός γκαρντ σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/8 τρίποντα και μοίρασε 4 ασίστ, μεταξύ αυτών και την καθοριστική προς τον Χάμερ στην τελευταία επίθεση της ομάδας του. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κολόμ (19 πόντοι) και Φλιώνης (12 πόντοι, 6 ασίστ).

Από την άλλη, για τους Αχαιούς, που υποχώρησαν στο 6-3 και υπέστησαν την πρώτη ήττα τους με τον Ζούρο στον πάγκο, ξεχώρισαν οι Γκραντ (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Μάιλς (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις και να αποκτά μικρό προβάδισμα (12-8 στο 4’). Η απάντηση του Προμηθέα ήρθε με 5-0 (12-13 στο 6’), αλλά η Ένωση βρήκε τις λύσεις με Γκρίφιν και Ανγκόλα στο φινάλε της περιόδου, την οποία έκλεισε με +3 (25-22).

Με τον Χαντ να μπαίνει στην εξίσωση και να κυριαρχεί κάτω από τη ρακέτα, οι Αχαιοί πέρασαν μπροστά στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (31-32 στο 14’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με πιεστική άμυνα, έτρεξαν σερί 10-0 και ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (41-32 στο 16’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater δίποντο του Ανγκόλα, που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο +8 (51-43).

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Προμηθέα βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους και εκμεταλλευόμενοι τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζευαν σωρηδόν, πλησίασαν στο -3 (54-51 στο 24’). Η ΑΕΚ είχε μπλοκάρει κάπως, αλλά διατήρησε μικρό προβάδισμα (61-55) κι έκλεισε την περίοδο με +4 (67-63) χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Πετρόπουλου.

Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, με τον Μάιλς να παίρνει μπρος για τους Αχαιούς και να μειώνει στον πόντο (70-69 στο 33’). Από την άλλη, η Ένωση βρήκε λύσεις σε Μαυροειδή και Φλιώνη, με τον δεύτερο να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο για το 79-74 (38’).

Ο Μάιλς απάντησε εκ νέου (79-77), αλλά ο Ρέι αστόχησε σε τρίποντο κι έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Με καλάθι του Χάμερ στα 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η ΑΕΚ έφτασε στο 81-77 και σφράγισε την επικράτησή της, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν στόχο στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 51-43, 67-63, 81-77.

MVP: Ο Μπράιαν Ανγκόλα ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά και κουβάλησε την ΑΕΚ στις πλάτες του. Ο Κολομβιανός ευστόχησε σε μεγάλα σουτ (26 πόντοι) και παράλληλα έδωσε «πάρε-βάλε» καλάθι στον Χάμερ στο φινάλε του αγώνα για το 81-77.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Η διαφορά των δύο ομάδων στα τρίποντα: η Ένωση είχε 12/27, ενώ ο Προμηθέας μόλις 8/27. Έτσι, πήγε στράφι η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στον τομέα των ριμπάουντ: 48 (21 επιθετικά) έναντι 32 των γηπεδούχων.

ΑΕΚ-Προμηθέας 81-77