MUNDIAL

Η Εθνική έχασε στην Ελβετία με 2-1

Με καλά αλλά και νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι της

Κρατάει τα καλά διαστήματα και… πετάει όλα τα υπόλοιπα η Εθνική Ελλάδας, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Ελβετία στη Βασιλεία, στην πρόβα τζενεράλε της «γαλανόλευκης» ενόψει Κοσόβου (05/09, εκτός έδρας) και Σουηδίας (08/09, ΟΑΚΑ), τα δύο κρίσιμα παιχνίδια της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Στο τέταρτο από το 25′ μέχρι και τη λήξη του πρώτου 45λέπτου, όταν και η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ ζωήρεψε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Παυλίδη (34′), έδειξε πράγματα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ενώ προσπάθησε στο τελευταίο 20άλεπτο να γλιτώσει την ήττα. Η Εθνική είχε, μάλιστα και δοκάρι με τον ορεξάτο Παυλίδη στο 62′.

Από την άλλη, υπήρχαν μεγάλα κομμάτια του παιχνιδιού όπου η εικόνα μας ήταν προβληματική, με δυσκολία στο να κρατήσουμε μπάλα, να δημιουργήσουμε και να φανούμε απειλητικοί, ενώ και στην άμυνα υπήρξαν στιγμές όπου χάσαμε τη συγκέντρωσή μας.

Σε ένα παιχνίδι, εξάλλου, όπου απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Τσούμπερ, με το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ με ωραία ενέργεια στο 7′ και να βγάζει την μπαλιά-πάρε βάλε στον Βάργκας στο 51′ για το τελικό 2-1.

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την Εθνική μας ο Τζον Φαν’τ Σχιπ. Στο τέρμα κάθισε ο Βλαχοδήμος και τετράδα στην άμυνα ήταν -από δεξιά προς τα αριστερά- οι Ανδρούτσος, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος και Τσιμίκας. Στα χαφ έπαιξαν Μπουχαλάκης, Ζέκα, στο δεξί «φτερό» αγωνίστηκε ο Βρουσάι, στο αριστερό ο Κούτρης και ο Μπακασέτας κινούνταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Παυλίδη. Στην πορεία του ματς η διάταξη άλλαζε και σε 4-4-2, με τον Μπακασέτα δεξιά, τον Κούτρη αριστερά και τους Παυλίδη, Βρουσάι κοντά στα φορ

Μουδιασμένη, σχεδόν… υπνωτισμένη, βγήκε στο γήπεδο η Εθνική μας, με τους παίκτες του Τζον Φαν’τ Σχιπ να παρακολουθούν απλά τους Ελβετούς να κάνουν το παιχνίδι τους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στο «Σανκτ Γιάκομπ-Παρκ» της Βασιλείας. Κάπως έτσι, με την Ελλάδα να «ψάχνεται» στον αγωνιστικό χώρο, «χτύπησε» ο Τσούμπερ! Το νέο απόκτημα της ΑΕΚ ουσιαστικά έφτιαξε και τελείωσε μόνος του τη φάση του 7ου λεπτού, ανοίγοντας το σκορ με το 9ο γκολ του σε 42 συμμετοχές με την εθνική του ομάδα. Σε μια φάση, δε, όπου ο μεν Κούτρης δεν αποσόβησε τη σέντρα του Βίντμερ, ενώ και ο Μαυροπάνος δεν πρόλαβε την -εξαιρετική- ενέργεια του Τσούμπερ.
Η «γαλανόλευκη», πάντως, δεν… ξύπνησε, αντίθετα συνέχιζε να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να βγάλει κάποια συνεργασία -με αποτέλεσμα να μην περνάει το κέντρο- ενώ Ζέκα και Μπουχαλάκης αδυνατούσαν με τη σειρά τους να βοηθήσουν στο δημιουργικό κομμάτι, ακριβώς γιατί δεν έπαιρναν μπάλα. Στο 21ο λεπτό, μάλιστα, λίγο έλειψε ο Βλαχοδήμος να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα του για δεύτερη φορά, αλλά το πλασέ του Βίντμερ έφυγε άουτ. Μέσα στα επόμενα λεπτά, ωστόσο, η εικόνα του αγώνα (της Εθνικής μας βασικά) άλλαξε άρδην!

Με την ομάδα του Μουράτ Γιακίν (ντεμπούτο στον πάγκο της Ελβετίας) να οπισθοχωρεί, εκείνη του Φαν’τ Σχιπ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο από το 25′ και μετά και στο 29ο λεπτό επιτέλους, έκανε την πρώτη της φάση με το σουτ από τον Παυλίδη. Ο ίδιος, δε, πέντε λεπτά αργότερα… το ‘κανε! Μετά από αναμπουμπούλα στην ελβετική άμυνα, ο Μπακασέτας γύρισε από δεξιά στον επιθετικό της Άλκμααρ και αυτός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, συνεχίζοντας τον χαβά του με την Εθνική, καθώς πέτυχε το 4ο γκολ του φορώντας τη φανέλα με το εθνόσημο στο στήθος! Η Ελλάδα είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της σε σχέση με το πρώτο, τραγικό πρώτο 25λεπτο και προσπαθούσε κυρίως από αριστερά, με Τσιμίκα-Κούτρη, να κάνει… ζημιές, έχοντας κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο.Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε όπως το πρώτο: Με τον Τσούμπερ σε κέφια! Στο 51′, ο εξτρέμ της ΑΕΚ πήρε την μπάλα από αριστερά μετά το λάθος του Μαυροπάνου στη μεσαία γραμμή και ενώ η Εθνική πίεζε πολύ ψηλά, και γύρισε καταπληκτικά για τον Βάργκας, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 57′, μάλιστα, ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς λίγο έλειψε να βάλει ξανά γκολ, κατεβάζοντας πανέμορφα την μπάλα και σουτάροντας, αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 62′ είχε έρθει η ώρα μας να… ξυπνήσουμε και πάλι, με τον Μπακασέτα να βγάζει μια τρομερή μπαλιά, πραγματικά υπέροχη σκέψη, ο Παυλίδης βγήκε τετ-α-τετ με τον Κόμπελ, αλλά πλάσαρε σχεδόν σε κενή εστία στο αριστερό δοκάρι!

Από εκεί και πέρα και με τους δύο προπονητές να πραγματοποιούν πολλές αλλαγές, ο -όποιος- ρυθμός έπεσε αισθητά και το ματς ήταν κακό, με την Ελλάδα να προσπαθεί, πάντως, με περισσότερη ζωντάνια και όρεξη στο παιχνίδι της, να γλιτώσει την ήττα. Στο 83′, μάλιστα, θα μπορούσε ο Δουβίκας να το πετύχει αυτό, αλλά προτίμησε να «σπάσει» την μπάλα αντί να τελειώσει μόνος του από δεξιά. Στο 94′, εξάλλου, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Βλαχοδήμος έκανε μια πολύ μεγάλη απόκρουση σε τακουνάκι του Τσεκίρι, αποδεικνύοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των κρίσιμων αγώνων που έχει μπροστά της η Ελλάδα.

Οι συνθέσεις

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Κόμπελ, Ροντρίγκες (46′ Γκαρσία), Βίντμερ (46′ Λοτόμπα), Τσόμερ (46′ Βάργκας), Σερ, Τσέσιγκερ, Τσούμπερ (64′ Φάσναχτ), Ζακαρία, Φρόιλερ, Σο (46′ Αέμπισερ), Σεφέροβιτς (69′ Τσεκίρι).

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (80′ Σάλιακας), Χατζηδιάκος (65′ Παπαδόπουλος), Μαυροπάνος, Τσιμίκας (46′ Γιαννούλης), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46′ Σιώπης), Κούτρης, Μπακασέτας (65′ Μάνταλος), Βρουσάι, Παυλίδης (69′ Δουβίκας).