ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Εθνική Εφήβων νίκησε με 61-77 την Βόρεια Μακεδονία

Θα παραμείνει στην πρώτη κατηγορία του Ευρωμπάσκετ

H Εθνική Εφήβων με τρομερή παρουσία στο τέταρτο δεκάλεπτο, νίκησε με 77-61 την Βόρεια Μακεδονία και κατόρθωσε να παραμείνει στη πρώτη κατηγορία της διοργάνωσης. Πλέον, ο επόμενος αντίπαλος της «επίσημης αγαπημένης» θα είναι η Πολωνία (6/8, 20:30) για τις θέσεις 9 έως 12.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες αποδείχθηκαν ισοδύναμες, με το σύνολο του Ηλία Καντζούρη να μην μπορεί να ξεφύγει και να αποκτήσει απόσταση ασφαλείας. Οι άτυπα γηπεδούχοι κατάφερναν να βρίσκουν τα μεγάλα σουτ και να κυκλοφορούν την μπάλα σωστά. Η Εθνική δεν υπολόγιζε στις υπηρεσίες του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ, ο οποίος τραυματίστηκε στον αγώνα με τη Σλοβενία στους ομίλους… αλλά στη τελευταία περίοδο ήταν αποφασισμένη να καθαρίσει την «μπουγάδα»

Πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 23-11, άνοιξε τον ρυθμό και με οδηγό την άμυνα στο δεύτερο μισό της περιόδου… έσβησε τις ελπίδες της Βόρειας Μακεδονίας για τη νίκη.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Βαγγέλης Ζούγρης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, σε ένα αρχοντικό ντάμπλ-νταμπλ. Εξίσου σπουδαίος ήταν ο Κωνσταντίνος Λαγός που σημείωσε 15 πόντους παρέα με 9 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Τεόντορ Σίμκσι με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση έκανε ο Πέταρ Μποσαλέσκι με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Καστίγιο (Ισπανία), Μέρσον (Ισραήλ), Περτσιαβάλε (Ιταλία)

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης, Ευσταθίου 5 (1), Καλατζής 5 (1), Κωνσταντινίδης 5 (1), Σπρίντζιος, Δήμου, Καλλιοντζής 2, Κορκόντζελος 18, Λαγός 15 (1), Πλώτας 9 (3), Ζούγρης 18 (11ρ.)

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77