ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Εθνική ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 79-76 από την Τσεχία

Έμεινε εκτός προημιτελικών Ευρωμπάσκετ η Εθνική Γυναικών

Ηττήθηκε με 79-76 στο ντέρμπι με την Τσεχία και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Ευρωμπάσκετ γυναικών η Εθνική μας ομάδα.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτιάξει μεγάλη υπέρ της διαφορά, η «γαλανόλευκη», παρά τα καλά της ποσοστά στα δίποντα (55%) και τα περισσότερα ριμπάουντ της (44-33), προδόθηκε από το περιφερειακό της σουτ (4/18 τρίποντα) και τελικά γνώρισε την ήττα και τον αποκλεισμό.

Κορυφαίες για την Εθνική μας ήταν οι Φασούλα (26π, 13 ριμπ.) Σπανού (22π, 6 ριμπ, 5 ασίστ) και Χριστινάκη (11π, 10 ριμπ.), ενώ για την Τσεχία ξεχώρισαν Χολέσινσκα (19π, 8 ασίστ) και Σίποβα (15π.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εθνική μας να μπαίνει δυνατά σε άμυνα και επίθεση, με τη Φασούλα να δείχνει τις… ορέξεις της και να σκοράρει τέσσερις συνεχόμενους πόντους. Με τρίποντο της Σπανού η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 7-3, πριν η Τσεχία ισοφαρίσει με μικρό σερί 4-0. Κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (8-1), η Εθνική μας πέρασε ξανά μπροστά με 13-9, ενώ πήρε και το μέγιστο προβάδισμά της στο παιχνίδι (+7, 18-11), με τρίποντο της Χριστινάκη. Ωστόσο, οι Τσέχες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σερί 11-3, ισοφαρίζοντας σε 22-22 με buzzer-beater τρίποντο της Ζεϊταμέροβα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με την Σπανού να σκοράρει 4 σερί πόντους για το 30-26 υπέρ της Εθνικής μας. Ωστόσο, η Τσεχία συνέχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά με… όπλο της τα τρίποντα, παραμένοντας σε «απόσταση βολής» και παίρνοντας το πρώτο της προβάδισμα (41-40) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τρίποντο της Ζεϊταμέροβα. Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα πήγε στα αποδυτήρια με το ελάχιστο προβάδισμα (42-41), με την Σπανού να εκμεταλλεύεται την όμορφη σκαστή πάσα της Φασούλα!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τσεχία να παίρνει προβάδισμα με 43-41 χάρη σε τρίποντο της Σιπάλοβα, αλλά η Εθνική μας απάντησε με σερί 6-0 για το υπέρ της 48-44, ενώ διατήρησε το μικρό της αβαντάζ και έμεινε μπροστά με 57-52 χάρη σε πολύ δύσκολο λέι απ την Τσινέκε. Η Τσεχία βρήκε σερί 9-2, περνώντας μπροστά με 61-59, πριν η Πσανού ισοφαρίσει σε 61-61 με βολές, πριν ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο.

Η Εθνική μας κόλλησε επιθετικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης και καθοριστικής περιόδου, επιτρέποντας στην Τσεχία να περάσει μπροστά με 69-63, με τις Σπανού και Σταμολάμπρου να μειώνουν σε 69-67. Σε εκείνο το σημείο του ματς, η Χολέσινσκα πέτυχε καλάθι και φάουλ για το 72-67, το έκανε ξανά στην επόμενη επίθεση της ομάδας της για το 75-68, πριν η Φασούλα σκοράρει για το 75-70. Η Παυλοπούλου πήγε στις βολές, αλλά ευστόχησε μόνο σε μία από τις δύο, η Χολέσινσκα ήταν αλάνθαστη από την γραμμή, ενώ η Παυλοπούλου αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο για την ισοφάριση, με το τελικό 79-76 να δίνει την πρόκριση στην Τσεχία.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76