ΠΟΛΟ

Η Εθνική μας ηττήθηκε με 13-8 από την Κροατία μένοντας εκτός ημιτελικών

Στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ικανή να κοντράρει στα ίσα την οικοδέσποινα

Κόλλησε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και αποκλείστηκε από την οικοδέσποινα Κροατία στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική πόλο Ανδρών.

Παρότι η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την ισχυρή αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου την βρήκε να προηγείται με 6-5, μπλόκαρε στα δύο τελευταία και καθοριστικά οκτάλεπτα, όταν πέτυχε μόλις δύο γκολ και γνώρισε ως φυσικό επακόλουθο την ήττα με το τελικό 13-8.

Έτσι, η Κροατία είναι εκείνη που θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ η Εθνική μας πλήρωσε το μπλακ-άουτ της στο δεύτερο ημίχρονο και θα αρκεστεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Κροάτες να ανοίγουν το σκορ στην πρώτη τους επίθεση, με τον Ζερδεβά να αποκρούει πέναλτι που κέρδισε ο Βρίλιτς, αλλά με τον Χαρκόφ να παίρνει το… ριμπάουντ, σκοράροντας για το 1-0. Ο Κάκαρης ισοφάρισε άμεσα μετά από τρομερή του κίνηση και ο Φουντούλης έδωσε στην Εθνική μας το πρώτο της προβάδισμα στον ημιτελικό, πριν ο Φάτοβιτς ισοφαρίσει με σουτ από τα 6 μέτρα. Ο Γενηδουνιάς σκόραρε για πρώτη φορά στην βραδιά, πριν η Κροατία σκοράρει στον παίκτη παραπάνω για το 3-3 του πρώτου οκταλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλογερόπουλο να εκμεταλλεύεται τον χώρο που του έδωσε η άμυνα και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με μακρινό σουτ για το 3-4, ενώ οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν ξανά τον παραπάνω, ισοφαρίζοντας με 4-4 με τον Μάρινιτς-Κράγκιτς. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το υπέρ τους 1-0, με πανέμορφο γκολ του Βουκίσεβιτς, πριν ο Αργυρόπουλος ευστοχήσει σε πέναλτι που πήρε ο Νικολαΐδης, για το 5-5. Μάλιστα, Εθνική μας ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ούσα μπροστά με 6-5, χάρη σε γκολ του Παπαναστασίου μετά από κλέψιμο του Γενηδουνιά, στα τελευταία δευτερόλεπτα!
Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον Λόντσαρ να σκοράρει με όμορφο γυριστό, ισοφαρίζοντας σε 6-6, ενώ στη συνέχεια η Εθνική μας μπλόκαρε στην επίθεση, μην καταφέρνοντας να σκοράρει ούτε μία φορά και επιτρέποντας έτσι στους αντιπάλους της να φτιάξουν σερί 4-0, χάρη στο οποίο πήραν «διαφορά ασφαλείας» (9-6), με πρωταγωνιστή τον Μάρινιτς-Κράγκιτς, ο οποίος έφτασε τα 4 προσωπικά γκολ.

Η καθίζηση της Εθνικής συνεχίστηκε και στο τέταρτο οκτάλεπτο, με το γκολ να αγνοείται και με την Κροατία να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ της, εκτοξεύοντας την υπέρ της διαφορά στο +5 (11-6) με γκολ των Λόντσαρ και Φάτοβιτς. Με την ψυχολογία στο… ναδίρ, η Εθνική μας συνέχισε να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με το εφιαλτικό σερί των Κροατών να φτάνει μέχρι το 8-0 για το 13-6, πριν ο Παπαναστασίου σκοράρει για πρώτη φορά για την Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο και ο Αργυρόπουλος διαμορφώσει το τελικό 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-6, 9-6, 13-8

Κροατία (Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς (3), Λόντσαρ (2), Μπιλιάκα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς (2), Ζουβέλα, Μάρινιτς Κράγκιτς (4), Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοβ (1), Πόπαντιτς.

Ελλάδα (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς (1), Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης (1), Παπαναστασίου (2), Καλογερόπουλος (1), Αργυρόπουλος (2), Αλαφραγκάκης, Κάκαρης (1), Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζορτζάτος.