ΠΟΛΟ

Η Εθνική πόλο γυναικών νίκησε την Ουγγαρία 14-12 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού

Στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική έκανε τη διαφορά

Μια υπέροχη Εθνική πόλο γυναικών έδειξε την κλάση της και νίκησε 14-12 την Ουγγαρία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Αϊντχόφεν κι ετοιμάζεται για πρόκριση.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εκμεταλλεύονται τις επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω. Στο πρώτο οκτάλεπτο, η Ελλάδα προηγούταν σταθερά, όμως οι Μαγυάρες ισοφάριζαν. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ελλάδα έφτασε 6-4, όμως η Ουγγαρία ισοφάρισε 6-6.

Στην τρίτη περίοδο, η Ουγγαρία προηγήθηκε 7-6, όμως το ματς πήγε στο 9-9 πριν το 10-9 των Ουγγαρέζων στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Εθνική ανέτρεψε το σκορ για το 11-10 πριν το 11-11 τη Ουγγαρίας. Σε εκείνο το σημείο, η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνά της και, με σωστές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα ζώνης, δεν άφησε την Ουγγαρία να εκμεταλλευτεί τη φουνταριστό της. Έτσι, οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν το 13-11 και το τελικό 14-12.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 3-2, 3-6

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ατίλα Μίχοκ): Μαγκιάρι, Ζίλαγκι, Βάλι 1, Γκουρισάτι 1, Γκεραλντίνε, Πάρκες, Κούνα 1, Κέζτελι 3, Λεϊμέτερ 3, Ριμπάνσκα, Τίμπα, Γκάρντα 3, Νέζμελι

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 2, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου 4, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου