Η Φενέρμπαχτσε νίκησε 71-60 την Αρμάνι στο Μιλάνο

Οι νικητές (11-10) βρίσκονται πλέον μια ανάσα από την οκτάδα

Μπορεί στο ξεκίνημα της σεζόν να ήταν απογοητευτική και να βρέθηκε στα χαμηλά, όμως η αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε καλά κρατεί. Οι Τούρκοι έπαιξαν φανταστική άμυνα μέσα στο Μιλάνο και πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό στην έδρα της Αρμάνι (60-71), ενώ στο τέλος προκλήθηκε μεγάλη ένταση για μη τήρηση του Fair Play!

Μπροστάρης επιθετικά για τους νικητές (11-10) που βρίσκονται μια ανάσα από την οκτάδα, ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ και ο Ντέβιν Μπούκερ βοήθησε σημαντικά με 14 πόντους και 8 ασίστ! Όσο και αν προσπάθησαν για τους ηττημένους (15-7) οι Μπεν Μπέντιλ και Μάλκομ Ντιλέινι, με τους 12 και 11 πόντους που πρόσθεσαν αντίστοιχα, το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Μετά το πρώτο καλάθι του Χένρι, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και άνοιξαν τη διαφορά στο +6 (8-2) με οδηγό τον Ρίτσι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν έτσι την κατάσταση, οι Χαζέρ και Μπούκερ έκαναν ότι ήθελαν και το ματς γύρισε (10-18). Οι Ιταλοί πραγματικά έμοιαζαν ανίκανοι να αντιδράσουν, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γκούντουριτς και έστειλε τη Φενέρ στο +16 (14-30) με… συνοπτικές διαδικασίες. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου παρόλα αυτά, Ντιλέινι και Μπέντιλ έστρωσαν κάπως την κατάσταση (34-43).

Η Αρμάνι μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και ο Χάινς με τρίποντο ισοφάρισε (43-43)! Γκούντουριτς και Φλόιντ ανέλαβαν δράση (48-54), ενώ ο Μπέντιλ εμφανίστηκε ξανά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μόλις στο -3 για την ομάδα του (51-54). Στο τέλος μπορεί να πάλεψαν οι γηπεδούχοι, όμως οι Τούρκοι καθάρισαν εύκολα με Γκούντουριτς και Μπούκερ, χωρίς ουσιαστικά να αφήσουν κανένα περιθώριο (60-71). Μάλιστα αν και όλα είχαν κριθεί, έκανα επίθεση στο τέλος, κάτι που εξόργισε τους γηπεδούχους!

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71