Η Φιορεντίνα πήρε νίκη που την ανεβάζει στην πρώτη τετράδα

Επικό come-back από τη Σασουόλο

Ικανή να πετύχει μεγάλα πράγματα και να διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη τετράδα δείχνει η Φιορεντίνα! Παρότι στα τελευταία ματς βγάζει άγχος, αυτή τη φορά η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο κατάφερε να πανηγυρίσει εντός έδρας λυγίζοντας με 1-0 τη Βερόνα και έπιασε τη Νάπολι στην 4η θέση με 27 βαθμούς. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι που ήταν ανώτεροι αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς, έμειναν στους 11 πόντους και στην προτελευταία θέση.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Βερόνα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, με τις τελικές της να είναι 13 απέναντι στη 1 των γηπεδούχων και η μεγαλύτερη όλων να είναι το χαμένο πέναλτι στο 3ο λεπτό με τον Τζούριτς. Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα και να φτάνουν κοντά στο γκολ με τον Λάζοβιτς, αλλά να μην το βρίσκουν. Κάπως έτσι, το πλήρωσαν αφού ο Μπελτράν στο 79ο λεπτό μετουσίωσε την ευκαιρία του σε γκολ και χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στους «βιόλα».

Επικό come-back από τη Σασουόλο, η οποία κατάφερε να φύγει αλώβητη από το «Dacia Arena», παίρνοντας το 2-2 απέναντι στην Ουντινέζε. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανασάνουν βαθμολογικά παρότι είχαν προηγηθεί με 2-0, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν επίσης στο δεύτερο μισό του ταμπλό.

Η Ουντινέζε κατάφερε λοιπόν να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων νωρίς, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Περέιρα. Διότι στο 36’ ο Αργεντινός έφτιαξε το 1-0 του Λούκα και στο 55’ σκόραρε ο ίδιος για να γράψει το 2-0. Παρόλα αυτά, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παγέρο αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή και άφησε την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η Σασουόλο να βγει μαζικά μπροστά, πιέζοντας ασφυκτικά. Κάπως έτσι, βρήκαν το γκολ της μείωσης με πέναλτι του Μπεράρντι στο 75’ και στο 88’ ο ίδιος παίκτης ξανά από την άσπρη βούλα, χάρισε τον πόντο στους «νεροβέρντι».