EURO

Η Ιταλία στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 53 χρόνια!

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» επέστρεψε στην κορυφή της Ευρώπης επικρατώντας 3-2 της Αγγλίας στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά από μια σπουδαία διοργάνωση με αρκετές συγκινήσεις, ανατροπές και εκπλήξεις, Ιταλία και Αγγλία έδωσαν τη μεγαλύτερη και πιο σημαντική αναμέτρηση βρισκόμενες στον τελικό του Euro 2020. Αυτή ήταν η δέκατη παρουσία της Ιταλίας σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης (6 Μουντιάλ, 4 Euro), με τη Γερμανία να κατέχει τις περισσότερες παρουσίες (14). Τελευταία και μοναδική κατάκτηση της Ιταλίας στο Euro ήταν το 1968 μετρώντας έκτοτε δύο χαμένους τελικούς (2000 & 2012).

Αυτή ήταν η πρώτη παρουσία των Άγγλων σε τελικό Euro και η πρώτη της από την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1966. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη διάρκεια μεταξύ δύο τελικών (Μουντιάλ – Euro) για οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα (55 χρόνια).

Η Ιταλία δεν είχε ηττηθεί ποτέ από την Αγγλία σε μεγάλη διοργάνωση μετρώντας μία ισοπαλία και τρεις νίκες, 1-0 στο Euro του 1980 και 2-1 στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1990 και 2014, ενώ η μοναδική ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ένα 0-0 στα προημιτελικά του Euro 2012 με την Ιταλία να επικρατεί εντέλει στα πέναλτι με 4-2.

Σε ένα συγκλονιστικό τελικό στο «Γουέμπλεϊ» η Ιταλία πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου μετά από 53 χρόνια επικρατώντας της Αγγλίας με 3-2 στα πέναλτι (1-1 κ.δ). Τα γκολ στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης σημείωσαν ο Σο μόλις στο για τους Άγγλους και ο Μπονούτσι στο 66΄ από πλευράς Ιταλίας. Με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν δίχτυα στη διάρκεια της παράτασης, ο τελικός του Euro 2020 οδηγήθηκε στα πέναλτι, εκεί όπου η Ιταλία επικράτησε 3-2 με τον Σάκα να είναι ο μοιραίος για τα «Λιοντάρια» του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ. Η ανανεωμένη Ιταλία του Ρομπέρτο Μαντσίνι, μετά την απουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018, επέστρεψε και από σήμερα βρίσκεται στην κορυφή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου!

Η Αγγλία πραγματοποίησε ονειρικό ξεκίνημα στον αγώνα με τον Τρίπιερ να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Σο στο πίσω δοκάρι να εκτελεί στην κίνηση τον Ντοναρούμα για το 0-1 των Άγγλων στο 2΄. Ο αριστερός μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Εθνική και παράλληλα το γρηγορότερο σε τελικό ΕURO! Στο 8΄ ο Κιέζα κέρδισε φάουλ από τον Σο, με τον Ινσίνιε να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Νέο μακρινό σουτ του Ινσίνιε στο 27΄ με τον επιθετικό της Νάπολι να αστοχεί και πάλι. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η Αγγλία αμυνόταν μαζικά με την Ιταλία να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να μη μπορεί να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Στο 35΄ οι Ιταλοί είχαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος με τον Κιέζα να «κουβαλάει» τη μπάλα και να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας τη δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίκφορντ. Πρώτο σουτ στην εστία για τους Ιταλούς στο 45+1΄ με τον Βεράτι να κάνει το αδύναμο σουτ και τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ.

Στου δεύτερο ημίχρονο εκείνοι που απείλησαν πρώτοι ήταν οι Ιταλοί στο 51΄ με τον Ινσίνιε να εκτελεί ένα ακόμα φάουλ σε καλή θέση για τους Ιταλούς αλλά το απαύγασμα ήταν το ίδιο με τον επιθετικό της Νάπολυ να μη βρίσκει στόχο. Η πρώτη τελική των Άγγλων μετά το γκολ ήρθε στο 55΄ με την κεφαλιά του Μαγκουάιρ να φεύγει ψηλά άουτ. Η Ιταλία είχε τεράστια ευκαιρία στο 62΄ με τον Κιέζα να πραγματοποιεί άλλη μία εξαιρετική ατομική ενέργεια αλλά ο Πίκφορντ είχε απάντηση στο σουτ του ποδοσφαιριστή της Γιουβέντους πραγματοποιώντας εκπληκτική επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Νέα σημαντική στιγμή στο 64΄, για την Αγγλία αυτήν τη φορά, με τον Στόουνς να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντοναρούμα να αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ. Η Ιταλία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66΄ με τον Μπουνούτσι να εκμεταλλεύεται την αδυναμία της αγγλικής άμυνας να διώξει τη μπάλα στέλνοντας τη στα δίχτυα του Πίκφορντ για το 1-1 της «Σκουάντρα Ατζούρα»! Η Ιταλία έφτασε κοντά στην ανατροπή στο 73΄ με τον Μπεράρντι να προλαβαίνει την έξοδο του Πίκφορντ αλλά να πλασάρει στην κίνηση άουτ. Παρά τη μεγάλη ένταση του αγώνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει το καθοριστικό γκολ που θα της χάριζε το τρόπαιο με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Η πρώτη τελική στην παράταση ανήκε στους Άγγλους στο 96΄ με το δυνατό σουτ του Φίλιπς να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ντοναρούμα. Με την είσοδο του Γκρίλις στο γήπεδο η Αγγλία έδειχνε πιο κινητική στο μεσοεπιθετικό κομμάτι με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία στο 103΄ με τον Έμερσον να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Πίκφορντ να προλαβαίνει τον Μπερναρντέσκι και τον Μπελότι στη συνέχεια να μη βρίσκει στόχο. Νέα σημαντική στιγμή για την Ιταλία στο 107΄ με τον Μπερναρντέσκι να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και τον Πίκφορντ να μπλοκάρει τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Καλή κυκλοφορία της μπάλας μετά από ώρα για τους Άγγλους στο 111΄ με τον Κιελίνι να επεμβαίνει για ακόμα μια φορά πραγματοποιώντας άλλη μια σπουδαία ενέργεια στην καταπληκτική εμφάνιση του! Με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα στο πιο κρίσιμο σημείο της διοργάνωσης, ο τελικός του Euro 2020 οδηγήθηκε στα πέναλτι!

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ιταλοί επικράτησαν με 3-2 κατακτώντας το τρόπαιο μετά από 53 χρόνια. Ο μοιραίος των Άγγλων ήταν ο Σάκα που έχασε το 5ο πέναλτι της ομάδας του, αφού προηγουμένως είχαν αστοχήσει οι Μπελότι και Ζορζίνιο από πλευράς Ιταλών και οι Ράσφορντ, Σάντσο για τους Άγγλους.

Για την Ιταλία ευστόχησαν οι: ΜπεράρντιΜπονούτσιΜπερναρντέσκι

Για την Αγγλία ευστόχησαν οι: ΚέινΜαγκουάιρ

Ενδεκάδες:

Ιταλία(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον(Φλορένσι 118΄), Μπαρέλα(Κριστάντε 55΄), Τζορτζίνιο, Βεράτι(Λοκατέλι 96΄), Κιέζα(Μπερναρντέσκι 86΄), Ινσίνιε(Μπελότι 91΄), Ιμόμπιλε(Μπεράρντι 55΄)

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τρίπιερ(Σάκα 71΄), Γουόκερ(Σάντσο 120΄), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Φίλιπς, Ράις[(Χέντερσον 74΄) Ράσφορντ 120΄], Μάουντ(Γκρίλις 100΄), Στέρλινγκ, Κέιν