Η Καρδίτσα νίκησε τον Άρη 78-77 στην παράταση

Επιβίωσε στο «θρίλερ» και βλέπει παραμονή η Καρδίτσα

Σε ένα δραματικό ματς με πολλές διακυμάνσεις, η Καρδίτσα νίκησε τον Άρη 78-77 στην παράταση στη θεσσαλική πόλη για τη 18η αγωνιστική της Basket League και έφτασε τις τέσσερις νίκες.

Ο Νότε με προσωπικό σερί 4-0 έδωσε ένα +4 στον Άρη σε ένα κακό επιθετικά παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Εβανς πήρε την κατάσταση στα χέρια του έφερε το 6-4 και το 9-6 για τους Θεσσαλούς με τα μακρινά σουτ. Ο Γκάλινατ πήρε τη «σκυτάλη» και έφερε το 12-8 και το 14-11 κι ο Σανόγκο ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 16-16.

Ο Άρης διατηρούσε ένα +2 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως η Καρδίτσα απάντησε με σερί 5-0 κι άρχισε να διατηρεί αυτή ένα +2 με +4 με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς της. Τα τρίποντα των «κίτρινων» έφεραν την ισοφάριση, όμως ένα σερί 5-0 των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου έφερε το 36-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι Θεσσαλοί είχαν 8/11 δίποντα αι 14 ριμπάουντ και οι Θεσσαλονικείς 17 ριμπάουντ, αλλά είχαν άσχημα ποσοστά σε βολές και σουτ εντός πεδιάς.

Με μπροστάρη τον Γκάλινατ, η Καρδίτσα διατηρούσε ένα + 2 με +4 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Με 4-0 σερί, ο Άρης προηγήθηκε με +1, εκμεταλλευόμενος τον αργό ρυθμό και το χαμηλό σκορ κι ο Σχίζας έφερε το 48-50. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Νετζήπογλου με 4-0 σερί πρωτοστάτησε στο 6-0 των «κίτρινων» για το 50-56 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Νότε διατηρούσε το +8 για τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Άρης αρχικά με σερί 5-0 και αργότερα με 4-0 μείωσε -2 και –1 αντίστοιχα. Ο Γκούντγουιν «ξύπνησε» επιθετικά και διατηρούσε το +2 με +3 για τους Θεσσαλονικείς. Ο Γκάλινατ με προσωπικό σερί έφερε το +1 για την Καρδίτσα στα 2’05’’ πριν τη λήξη και οι «κίτρινοι» άρχισαν να αστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα χωρίς να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Έτσι, ο Αθηναίου με 1/2 βολές έκανε το 69-67, όμως ο Γκούντγουιν ισοφάρισε σε 69-69 στα 8’’, έχασε, όμως, μια βολή, αλλά το άστοχο τρίποντο του Πρίτζετ στα 2’’ έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι Χόρκλερ και Νότε έδωσαν το +2 και το +3 στον Άρη στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, όμως ο Πρίτζετ με δικό του προσωπικό σερί 4-0 έφερε το 75-74, με τις δύο ομάδες να έχουν υπερβολικά πολλά λάθη σε αυτό το διάστημα. Ο Τολιόπουλος έκανε το 75-76 στο 1’31’’ πριν τη λήξη. Ο Αγραβάνης ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε, όμως ο Εβανς με φόλοου στην άστοχη δεύτερη έκανε το 78-76 στο 1’06’’. Ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε σε μια από τις δύο βολές στα για το 78-77 στα 27’’. Το λάθος στην επίθεση της Καρδίτσας έδωσε την ευκαιρία στον Άρη για επίθεση στα 7’’, όμως το μακρινό τρίποντο του Νότε έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλούς.