Η Καρδίτσα νίκησε τον Κολοσσό με σκορ 87-69

Κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο Σακ Μπιουκάναν

Μετά από δύο σερί απώλειες, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με σκορ 87-69 του Κολοσσού Ρόδου στο «Γιάννης Μπουρούσης» και ανέβηκε στο 6-12, έχοντας πλέον προβάδισμα 3 νικών έναντι του ουραγού Απόλλωνα Πάτρας.

Οι Θεσσαλοί κυριάρχησαν από την πρώτη περίοδο και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +18 (56-38). Παρά τις διαρκείς προσπάθειες των φιλοξενούμενων να αντεπιτεθούν έπειτα, η Καρδίτσα είχε ψυχραιμία όταν τους έβλεπε να πλησιάζουν και κατάφερε να φτάσει με ευκολία στην πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο Σακ Μπιουκάναν, ενώ 18 πόντους πέτυχε ο Ρέι ΜακΚάλουμ, 16 ο Τέβιν Μακ και 12 μαζί με 10 ριμπάουντ ο Ρομέλο Γουάιτ. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 7-11, προσπάθησε με 17 πόντους ο Ιωσήφ Κολοβέρος και με 10 ο Άντριου Γκάουντλοκ.

Η Καρδίτσα μπήκε δυνατά με πρωταγωνιστές τους Γουάιτ και Μπιουκάναν, παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα 5-0. Ο δεύτερος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και λίγο αργότερα ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ για το 12-6 των γηπεδούχων, με τον ΜακΚάλουμ να τους φέρνει στο +8 (14-6). Η διαφορά συνέχεισε να ανεβαίνει, με τον Μπιουκάναν να βάζει δύο βολές για το 16-6, πριν ο Πόλεϊ μειώσει με τρίποντο-ανάσα σε 16-9. Ο Κολοβέρος με συνεχόμενους πόντους έριξε και άλλο το προβάδισμα των γηπεδούχων (18-13), όμως ο Μπιουκάναν επανέφερε την τάξη και η πρώτη περίοδος έληξε 25-15 υπέρ της Καρδίτσας.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Κολοβέρος με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 25-21 για τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Πόλεϊ με κάρφωμα έφερε ακόμη πιο κοντά τους φιλοξενούμενους (27-24), όμως ο Σάιμπερτ και ο Γιάνκοβιτς έδωσαν ανάσες στους γηπεδούχους (31-24). Οι Ροδίτες δεν πτοήθηκαν και πλησίασαν ξανά σε απόσταση βολής με Περάντες και Καμαριανό (31-28), ενώ λίγο αργότερα ο Κολοβέρος μείωσε στο καλάθι (35-33). Η Καρδίτσα βρήκε μεγάλα σουτ από Καμπερίδη και Μπιουκάναν για το 41-35, ενώ ένα ακόμη του Μακ διαμόρφωσε το 44-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ματς έγινε… ροντέο. Αρχικά, με Γουάιτ και ΜακΚάλουμ, η Καρδίτσα άρχισε να ξεφεύγει ακόμη περισσότερο, φτάνοντας να προηγείται μέχρι και με +16 με ένα ξέσπασμα (51-35). Ο Περάντες επιχείρησε να μειώσει, όμως ο Καμπερίδης με τον Μακ ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (56-38). Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός δεν έχασε την ψυχραιμία του, και άρχισε σταδιακά να ροκανίζει το προβάδισμα των γηπεδούχων, μειώνοντας αρχικά σε 58-45 με τρίποντο του Πόλεϊ, πριν ο Κολοβέρος βάλει δικό του για το 60-50. Ο Γκάουντλοκ πήρε τη σκυτάλη και ευστόχησε από μακριά για το 60-53, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 64-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να καθαρίσουν το ματς. Με τον Μπιουκάναν να βρίσκει διαρκώς τρόπο να σκοράρει και τον Μακ να είναι επίσης σε καλή κατάσταση, η Καρδίτσα έκανε ξανά διψήφιο το προβάδισμά της (70-59), ενώ το ανέβασε ακόμη περισσότερο με ρεσιτάλ του τελευταίου (74-59). Ο Κολοσσός έκανε ξανά την αντεπίθεσή του με τον Ουτόμι και μείωσε σε 75-66, όμως ο ΜακΚάλουμ του απάντησε και έγραψε το 77-66. Από εκεί και πέρα, ο Γουάιτ με τον ΜακΚάλουμ «καθάρισαν» το ματς (80-66), με την Καρδίτσα να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-35, 64-57, 87-69