BASKETLEAGUE

Η Λάρισα πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Ιωνικού (84-89)

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Στέφαν Μούντι και Τζέιλεν Χάντσον

Η Λάρισα επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, «βροντοφωνάζοντας» πως είναι ικανή και πως θα δώσει μάχη μέχρι τέλους για την παραμονή της στην Stoiximan Basket League!

Σε ένα παιχνίδι με χαρακτήρα «τελικού» ανάμεσα στις δύο τελευταίες της βαθμολογίας, η Θεσσαλική ομάδα πέρασε από την έδρα του Ιωνικού (84-89) και έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες και συνολικά τέσσερις στη σεζόν (4-7), αφήνοντας την ομάδα της Νίκαιας στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-8.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Στέφαν Μούντι και Τζέιλεν Χάντσον με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, με τους Τσαϊρέλη (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Κρουμπαλί (12 πόντοι) να προσφέρουν σημαντικές βοήθειες. Για τους γηπεδούχους που υπέστησαν την τρίτη σερί ήττα τους ξεχώρισε ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Το ματς:

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από τον Ιωνικό, καθώς η τριάδα των Κολοβέρου, Τζέρμαν και Μουσταφά έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά και τις λύσεις στο σκοράρισμα και με δικού τους πόντους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +10 για το 16-6 στο 6′. Με οκτώ μαζεμένους πόντους του Ζάρα, η Λάρισα ροκάνισε τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 και το 23-21.

Μάλιστα, με τρεις βολές του Τζέιλεν Χάντσον στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (23-24). Με διαδοχικά τρίποντα των Τζέρμαν και Πάρκερ, ο Ιωνικός πήρε εκ νέου το πάνω χέρι στο σκορ για το 39-34 στο 17′. Η εξαιρετική άμυνα της Λάρισας στο τελευταίο τρίλεπτο όμως, έδωσε το δικαίωμα στο σύνολο του Φώτη Τακιανού να τρέξει ένα μικρό σερί 8-2 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (43-44).

Με κεκτημένη ταχύτητα από το καλό τελείωμα του ημιχρόνου, η Λάρισα μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο, στην οποία με ένα γρήγορο σερί 8-0 ανέβασε τη διαφορά στο +9 (43-52 στο 23′). Μάλιστα, ο επιθετικός οίστρος των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε που με «σύμμαχο» το εξαιρετικό τρανζίσιον, αλλά και την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, έτρεξαν ακόμα ένα μεγάλο σερί (12-0) στα τέλη της περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +17 και το 71-54!

Με δύο δίποντα των Χάντσον και Τσαϊρέλη, η Λάρισα ανέβασε τη διαφορά στο +21 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (54-75), δείχνοντας να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη. Ο Ιωνικός πάντως δεν παρέδωσε τα «όπλα» και με αντεπίθεση διαρκείας κατέβασε τη διαφορά μέχρι και τους τέσσερις πόντους (79-83) στο τελευταίο λεπτό!

Όπως ήταν φυσικό, το ματς οδηγήθηκε στη «ρουλέτα» των βολών, με τη Λάρισα να αποδεικνύεται ψύχραιμη και να φεύγει με σπουδαίο διπλό με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89.