EUROPA LEAGUE

Η Λέστερ με τριάρα πάτησε κορυφή

Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική

Δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη η Λέστερ μετά την ήττα της Νάπολι στη Μόσχα από την Σπαρτάκ και σε έναν όμιλο που όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική αναφορικά με την πρόκριση, οι «αλεπούδες» έχουν βραχεία κεφαλή, με οκτώ βαθμούς, ενώ στην δεύτερη θέση Σπαρτάκ και Νάπολι βρίσκονται με επτά, ενώ η Λέγκια έμεινε στους έξι.

Η Λέστερ κατόρθωσε να γίνει από νωρίς αφεντικό του ματς με τον Ντάκα ν’ ανοίγει το σκορ σε μια φάση μετά από πολλές κόντρες και το σουτ από κοντά. Οι «αλεπούδες» ένα δεκάλεπτο μετά το προβάδισμα τους, πήραν κεφάλι με δύο τέρματα διαφορά, ύστερα από ένα υπέροχο γκολ από τον Μάντισον.

Στο 26’ ο Εντιντί υπέπεσε σε παράβαση με χέρι και η Λέγκια μείωσε το σκορ, αφού πρώτα ο Σμάιχελ απομάκρυνε την εκτέλεση του Εμρέλι, για να έρθει ο Μλαντένοβιτς να σκοράρει για το 2-1. Ωστόσο η αγγλική ομάδα αποκατέστησε και πάλι την διαφορά στα δύο τέρματα με γκολ του Εντιντί, στο 33ο λεπτό.