ΔΙΕΘΝΗ

Η Λιλ νίκησε 2-0 την Στρασμπούρ και βλέπει Ευρώπη

«Γκέλα» της Ρεν που ηττήθηκε με σκορ 3-1 στην Τουλούζη

Μεγάλη νίκη για τη Λιλ, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Στρασμπούρ και πάτησε στην πεντάδα, εκμεταλλευόμενη την γκέλα της Ρεν. Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε ουσιαστικά το τελικό σκορ, καθώς πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά, από το 23′ ως το 28′.

Γκέλα για τη Ρεν, η οποία βρισκόταν στην πέμπτη θέση όμως ηττήθηκε παρόλα αυτά από την 11η Τουλούζ με 3-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα στο 27′ με τον Ρατάο και κάνοντας το 2-0 στο 28′ με τον Αμπουκλάλ, πριν ο Νταλινγκά στο 37′ γράψει το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι απλώς μείωσαν στο 55′ με αυτογκόλ του Ρουώ.

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής, ακόμη περισσότερο ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού η Μονπελιέ, που νίκησε με 3-0 την Μπρέστ που συνεχίζει να προβληματίζει. Η Ρεμς συνέχισε την πολύ καλή της πορεία διαλύοντας με σκορ 4-0 την απογοητευτική Τρουά, ενώ η Ναντ με τον Μπλας να σκοράρει και πάλι πέτυχε την τρίτη της σερί νίκη απέναντι στη Λοριάν και αισθάνεται ακόμη πιο ασφαλής.