CHAMPIONS LEAGUE

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Λειψίας (1-3)

Ισοπαλία με γκολ και θέαμα στο Ερυθρός Αστέρας-Γιουνγκ Μπόις (2-2)!

Συναρπαστικό φινάλε και στα παιχνίδια του 7ου ομίλου για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League!

H Μάντσεστερ Σίτι έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες κόντρα στη Λειψία, αλλά εντέλει βρήκε δύο τέρματα στο φινάλε και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη (1-3), με την οποία πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη, στο +3 από τη σημερινή της αντίπαλο! Ο Φόντεν άνοιξε το σκορ για τους πολίτες, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τον Οπεντά και τους Άλβαρες, Ντοκού να βρίσκουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στα τελευταία λεπτά, δίνοντας και το τρίποντο στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε προηγούμενος (με τέρμα του Εντιαγέ) στο ημίχρονο απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις, αλλά μέσα σε 16 λεπτά στο δεύτερο μέρος βρέθηκε να χάνει, με γκολ των Ούγκρινιτς και Ίτεν. Ωστόσο, οι Σέρβοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 88′, με τον Μπουκαρί και να πάρουν τον βαθμό (2-2). Πλέον, βρίσκονται στην τρίτη θέση με έναν πόντο, όσους έχουν και οι Ελβετοί.

7ος όμιλος

Λειψία-Μάντσεστερ Σίτι

Οι «πολίτες» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν αρχικά στο 14’ με τον Λιούις, με τους αμυντικούς της Λειψιάς να διώχνουν πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Στο 17’, η Σίτι ζήτησε πέναλτι για χέρι του Λουκεμπά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να λέει «παίζεται». Ωστόσο, λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 25’, ο Μπερνάρντο Σίλβα βρήκε με υπέροχη κάθετη τον Λιούις, εκείνος έκανε τη σέντρα, με τον Φόντεν να πιάνει ένα «σκαστό» σουτ στην κίνηση και να ανοίγει το σκορ για το 0-1. Ο Χάαλαντ είχε δύο πολύ καλές στιγμές στο 31’ και το 43’, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Έτσι, το 0-1 ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όμως, η Λειψία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 48’, ο Πόουλσεν βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Οπεντά, ο οποίος αφού μπόρεσε να σταθεί όρθιος και να πατήσει περιοχή, πλάσαρε τον Έντερσον, με την μπάλα να καταλήγει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του, για το 1-1.

Η Σίτι είχε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, χωρίς να καταφέρνει να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Στο 84’, όμως, ο Ντοκού βρήκε τον Άλβαρες, ο οποίος με ένα πανέμορφο σουτ νίκησε τον Μπλάσβικ για το 1-2. Στο 90’+2’, οι δύο παίκτες άλλαξαν ρόλους, με τον Ντοκού να σκοράρει για να κάνει το 1-3 και να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα του.

Ερυθρός Αστέρας-Γιουνγκ Μπόις

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην αρχή της αναμέτρησης και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 35’. Ο Μπουκαρί έφυγε στην αντεπίθεση, ο οποίος έκανε ένα σουτ που του βγήκε σε πάσα για τον Εντιαγέ, που σκόραρε με προβολή προ κενής εστίας για το 1-0. Αρχικά, δόθηκε οφσάιντ, αλλά στη συνέχεια το γκολ μέτρησε μέσω εξέτασης του VAR.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους, οι Ελβετοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Ούγκρινιτς να πλασάρει από κοντά και να κάνει το 1-1. Μάλιστα, στο 61’, κατάφεραν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ, με τον Ίτεν να μετουσιώνει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, όντας εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 1-2.

Ωστόσο, ο Ερυθρός Αστέρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ισοφάρισε στο 88’. Ο Κρασό βρήκε τον Μπουκαρί και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.