ΔΙΕΘΝΗ

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε τη Leylah Fernandez με 7-6 (2), 6-3

Έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά του United Cup!

Μετά από ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στη μαχητική Fernandez, η Σάκκαρη κατάφερε να επιστρέψει από break πίσω και στα 2 σετ, για να πάρει τη νίκη με 7-6 (2), 6-3 και να “σφραγίσει” την ελληνική πρόκριση στα προημιτελικά του United Cup.

Η Ελλάδα, η οποία έφτασε ως τα ημιτελικά του περσινού United Cup, εξασφάλισε με τη νίκη αυτή και μαθηματικά την 1η θέση στο Group B του Σίδνεϊ, όπου θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία μεταξύ της ομάδας μας, του Καναδά και της Χιλής, όμως η Ελλάδα είναι αυτή που έχει καλύτερο ποσοστό κερδισμένων αγώνων μέχρι τώρα, ενώ ακόμα και αν χάσει το μεικτό διπλό σήμερα, θα έχει καλύτερο ποσοστό κερδισμένων σετ. Επομένως κάθε σετ μετράει και πόσο μάλλον το χθεσινό ηρωικό σετ που κέρδισε ο Στέφανος Σακελλαρίδης κόντρα στο Νο.19 του κόσμου, Nicolas Jarry.

Η Σάκκαρη, η οποία έκανε το 2 στα 2 στις προσωπικές τις μονομαχίες στη διοργάνωση, βρέθηκε πίσω με 0-2 στο 1ο σετ. Κατάφερε άμεσα να πάρει πίσω το break και να γυρίσει τελικά ένα πολύ δύσκολο 1ο σετ, στο οποίο έσωσε και 4 set points στο 4-5 στο 10ο game, για να το κερδίσει τελικά στο tie-break, μετά από 85 λεπτά.

Στο 2ο σετ βρέθηκε ξανά πίσω με break η Ελληνίδα τενίστρια, η οποία κατάφερε να απαντήσει και πάλι άμεσα στο break και αυτή τη φορά έκανε μια αντεπίθεση διαρκείας, για να κερδίσει 5 games στη σειρά και από το 1-3 να φτάσει στο 6-3, σφραγίζοντας τη μεγάλη νίκη και την ελληνική πρόκριση.

Την Παρασκευή θα αγωνιστεί ξανά για τα προημιτελικά η Ελλάδα, η οποία θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία του Alexander Zverev, που πήρε τελικά την πρόκριση ως καλύτερη 2η από τους 3 ομίλους του Σίδνεϊ.

Φυσικά απομένει και το μεικτό διπλό για να ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων σήμερα, όπου προφανώς δεν θα παίξουν ούτε ο Τσιτσιπάς ούτε η Σάκκαρη, εφόσον έχει εξασφαλιστεί η πρόκριση στα προημιτελικά.