WTA

Η Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στη Μαδρίτη, απώλεσε μόνο 5 games

Επιβλήθηκε της καλής της φίλης Vekic με 6-3, 6-2

Η Σάκκαρη, ημιφιναλίστ πέρσι στο 1000άρι της Μαδρίτης, επιβλήθηκε της καλής της φίλης Vekic με 6-3, 6-2 στην πρεμιέρα της στο φετινό τουρνουά, για να πάρει μια άνετη πρόκριση για τη φάση των “32”.

Η Σάκκαρη, η οποία προέρχεται από τις πολύ καλές εμφανίσεις της στην Αμερική και παίζει σταθερά καλό τένις τον τελευταίο 1,5 μήνα περίπου, υπέστη break στο 1ο game της στο τουρνουά.

Δεν πτοήθηκε ωστόσο, απάντησε με break back στο αμέσως επόμενο game και έκτοτε ήταν η παίκτρια που είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, αφού δεν αντιμετώπισε άλλο break point μέχρι και το τέλος του ματς!

Στο 8ο game του 1ου σετ έκανε ένα break για να “ξεφύγει” με 5-3 και να σερβίρει επιτυχώς για την κατάκτησή του στο επόμενο, ενώ έκανε δυο ακόμα break στο 2ο σετ, στο 1ο (1-0) και στο 7ο game (5-2), για να “κλειδώσει” τη νίκη της σε 83 λεπτά αγώνα.

Ήταν η 7η νίκη της απέναντι στη Vekic, με την οποία έχουν πολύ καλή φιλική σχέση, σε 10 συναντήσεις στο tour (7-3).

Επίσης αυτή ήταν η 13η νίκη στις 17 τελευταίες αναμετρήσεις της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας όλων των εποχών, απ’ όταν πήρε τη μεγάλη απόφαση να αλλάξει προπονητή (μετά από 6 χρόνια) και να συμπορευτεί με τον David Witt.

Στον 3ο γύρο του Mutua Madrid Open, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει μια εκ των Elise Mertens και Sloane Stephens.