Η Μαρσέιγ έκανε… φύλλο και φτερό την Τουλούζ (6-1)

Με νίκες συνέχισαν Μονπελιέ και Ρεμς

Οι Μασσαλοί ήταν καταιγιστικοί απέναντι στην Τουλούζ το βράδυ της Πέμπτης (29/12), επικρατώντας με το εμφατικό 6-1 στο «Βελοντρόμ», σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική της Ligue 1.

Το σκορ άνοιξε στο 13ο λεπτό ο Ρονζιέ, με τον Νικολάισεν στο 43′ να πετυχαίνει αυτογκόλ για το 2-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0, χάρη στα τέρματα των Κολάσινατς και Παγιέ στο 51′ και το 62′ αντίστοιχα. Η Τουλούζ μείωσε προσωρινά στο 66′ με τον Φαν ντεν Μπούμεν, με τη Μαρσέιγ να βρίσκει δύο ακόμα τέρματα στο φινάλε με τους Ουντέρ (79′) και Ταβάρερ (82′).

Αποτέλεσμα με το οποίο η Μαρσέιγ ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 πόντους και στο -4 από τη δεύτερη Λανς.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς, η Μονπελιέ έφυγε με σπυδαίο διπλό από την έδρα της Λοριάν (0-2), χάρη στα τέρματα των Σαβανιέ και Γουαί στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Τρίποντο με το οποίο έφτασαν τους 17 πόντους και έβαλαν τέλος σε ένα αρνητικό σερί επτά αγωνιστικών (5 ήττες), ξεφεύγοντας παράλληλα από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σημαντικότατη νίκη πανηγύρισε και η Ρεμς, η οποία επικράτησε 3-1 της τέταρτης της βαθμολογίας Ρεν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Ρεμς ήταν ο Μπάλογκαν με δύο γκολ (6′, 84′), με τη Φίλιπς να πετυχαίνει το τρίτο τέρμα της ομάδας του (22′).