Η Μονακό, επικράτησε 83-78 της Μπάγερν, μέσα στο Μόναχο

Ο Τζέιμς ήταν κορυφαίος για τους Μονεγάσκους, έχοντας 26 πόντους

Με μπροστάρη τον Τζέιμς και έχοντας μία σταθερή διαφορά από νωρίς, η Μονακό επικράτησε 83-78 της Μπάγερν, ανεβαίνοντας στο 8-11.

Από την άλλη, οι Βαυαροί υποχώρησαν στο ίδιο ρεκόρ, με αποτέλεσμα να εξακολουθούν να απέχουν από την οκτάδα.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν κορυφαίος για τους Μονεγάσκους, έχοντας 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Άντζουσιτς με 16π. Μάλιστα, οι Γάλλοι ολοκλήρωσαν το ματς με το… εξωπραγματικό 12/17 τρίποντα, δηλαδή, με ποσοστό 70,6%!

Από την ομάδα του Τρινκιέρι, ξεχώρισε ο Γουόλντεν με 26 πόντους, εκ των οποίων οι 17π. από το πρώτο ημίχρονο.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι και τη Μονακό να κλείνει μπροστά (18-19) την πρώτη περίοδο. Με τον πολύ καλό Γουόλντεν, η Μπάγερν όχι μόνο έκανε την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά πήγε και στο +7 (35-28), στο 16’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι Μονεγάσκοι έσφιξαν αμυντικά και με μπροστάρη τον Τζέιμς έκαναν σερί 12-0 μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (35-40).

Με τον Τόμας οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (40-40) στην αρχή του δεύτερου μέρους, ωστόσο η ομάδα του Πριγκιπάτου απάντησε αμέσως, για το δικό της +6 (40-46), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο του ματς και με τα σουτ του Τζέιμς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +8 (54-62).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μονακό ξέφυγε στο +10 (56-66). Έκτοτε, οι Γάλλοι δεν κοίταξαν… πίσω και αντέχοντας στην αντεπίθεση της Μπάγερν, πήραν τη νίκη με το τελικό 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83

Μπάγερν-Μονακό 78-83