Η Μονακό επικράτησε 91-80 της Μπάγερν Μονάχου

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέιμς ο οποίος τελείωσε το ματς με 28

Γεμάτη πείσμα μετά την ήττα στο «σπίτι» της η Μονακό δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπάγερν. Την νίκησε 91-80 στο Μόναχο, επέστρεψε στα καλά αποτελέσματα και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-7, με τους Γερμανούς να πέφτουν στο 7-9.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζέιμς ο οποίος τελείωσε το ματς με 28. Ο Οκόμπο τελείωσε το ματς με 19 και ο Ντιαλό 13. Για τη Μπάγερν καλύτερος ήταν ο Φρανσίσκο με 21.

Ουσιαστικά για μια περίοδο κατάφερε η Μπάγερν να κοντράρει την Μονακό. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά το ματς με τους Κέμπα Γουόκερ και Τζέιμς να ξεκινήσει εξαιρετικά το ματς και να φέρνουν την ομάδα τους να προηγείται αρχικά, με 9-2 και στη συνέχεια με 13-4. Η χαλάρωση της Μονακό και η αγωνιστική άνοδος του Γουέιλερ-Μπαμπ ανέβασε την Μπάγερν η οποία έκλεισε την περίοδο με 14-17.

Μέχρι εκεί… Η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια και με τον Οκόμπο να… ξυπνά διατήρησε το προβάδισμα, και ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους με τους, αρχικά και ακόμη περισσότερο στη συνέχεια με το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες με 46-31.

Η Μονακό ανέβασε και άλλο τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, στους 18 (56-38). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα και για τα επόμενα λεπτά με την Μπάγερν να κάνει μια μεγάλη προσπάθεια για να μειώσει και να το καταφέρνει. Καταλυτικός ο Φρανσισκο ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να κάνει ένα σερί 10-0 και να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο μετά από μεγάλο διάστημα και να τελειώνει στο τρίτο δεκάλεπτο με 60-67.

Η προσπάθειά της Μπάγερν όμως σταμάτησε στην τελευταία περίοδο με την Μονακό να…σφίγγει περισσότερο την άμυνά της και τους Τζέιμς, Ντιαλό, Οκόμπο να επαναφέρουν την τάξη, την διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τελικά τη νίκη.