ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Μονακό νίκησε 89-87 την Ούνιξ Καζάν στον πρώτο τελικό της σειράς

Αγώνας που κρίθηκε στο τέλος με τις βολές των Νάιτ και Γκρέι

Η Μονακό, η οποία σε ένα ματς θρίλερ πήρε τη νίκη 89-87 επί της Ούνιξ Καζάν και πήρε το προβάδισμα στη σειρά στους τελικούς του EuroCup.

Μοιραίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Θίοντορ, ο οποίος παρά το καλό του παιχνίδι έκανε λάθος στα επτά δευτερόλεπτα, από τα οποία κέρδισαν βολές οι γηπεδούχοι, ενώ στο τέλος αστόχησε σε δύσκολο λέι απ για την ισοφάριση.

Πλέον οι δύο ομάδες θα ταξιδέψουν στη Ρωσία για τον δεύτερο τελικό της σειράς που θα γίνει την Μ. Παρασκευή (30/4), ενώ αν χρειαστεί και τρίτος αγώνας θα γίνει και πάλι στο Καζάν την Κυριακή του Πάσχα.

Για τους Μοναγάσκους ο Ρομπ Γκρέι ήταν ο πρώτο σκόρερ με 23 πόντους, με τους Λεσόρτ (17 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Μποστ (16 πόντους, 6 ασίστ) να δίνουν πολύτιμες λύσεις.

Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ο οποίος είδε πέντε παίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων, ξεχώρισε ο Κλιμένκο με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Θίοντορ(15 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Κάνααν (12 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Το ματς:

Δυνατό ξεκίνημα για τη Μονακό στο παιχνίδι, με τους Νάιτ και Λεσόρτ να αρχίζουν «ζεστά», οδηγώντας τους γηπεδούχους σε ένα γρήγορο +9 στο 4′ (13-4). Η Ούνιξ Καζάν όμως μετά το νωθρό πρώτο μισό του δεκαλέπτου, βρήκε δύο σουτ πίσω από τα 6.75μ. με τους Κάνααν και Γουάιτ, μαζεύοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή στο 7′ (15-14). Οι Μονεγάσκοι έτρεξαν ένα μικρό 6-2 στα τελευταία λεπτά για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 για το 23-18.

Διαφορετικό σκηνικό στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να πατάει «γκάζι» και να σημειώνει στο δεκάλεπτο 28 πόντους. Αρχικά έτρεξε ένα 6-0 σερί με τον Κάνααν να πετυχαίνει τους τέσσερις πόντους, παίρνοντας για πρώτη φορά «κεφάλι» στο σκορ (23-24 στο 13′). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Θίοντορ, ο οποίος πήρε από το… χέρι τους Ρώσους και με εννέα πόντους στα τελευταία 4.5 λεπτά έστειλε την Ούνιξ Καζάν στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-42.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με κύριο εκφραστή τον Χόλαντ που πέτυχε εννέα πόντους (!), έτρεξαν ένα επιμέρους 15-8, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (50-59 στο 25′). Κάτι που όπως φάνηκε «ξύπνησε» τους Μονεγάσκους, οι οποίοι όχι μόνο έβγαλαν αντίδραση αλλά με μπροστάρηδες τους Λεσόρτ και Νάιτ έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 11-0 για το 61-59 στο 29′, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με βραχεία κεφαλή (65-64).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πλάι-πλάι και το προβάδισμα να αλλάζει συνολικά επτά φορές χέρια. Με δίποντο του Κλιμένκο, η Ούνιξ ανέβασε τη διαφορά στο +3 για το 84-81, 1:52′ για το τέλος του αγώνα. Ωστόσο Γκρέι και Λεσόρτ γύρισαν το ματς (86-85 στο 1:05′), με τον Θίοντορ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην επόμενη φάση στους Ρώσους (86-87). Με δύο βολές του Νάιτ στα 27”, οι γηπεδούχοι έκαναν το 88-87.

Παρ’ όλα αυτά, από ήρωας του αγώνα έγινε… μοιραίος ο Θίοντορ καθώς όχι μόνο στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος και έχασε την μπάλα, με τη Μονακό να ευστοχεί στη συνέχεια σε μία βολή για το τελικό σκορ (89-97 στο 7”), αλλά αστόχησε και στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-44, 65-64, 89-87

Μονακό-Ούνιξ Καζάν: 89-87