Η Μονακό νίκησε στον μικρό τελικό με σκορ 78-66

Διέλυσε τη θλιβερή Μπαρτσελόνα και ανέβηκε στο πρώτο βάθρο της Ευρωλίγκας στην ιστορία της!

Η γαλλική ομάδα με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 78-66 την Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό της Ευρωλίγκας, κατακτώντας την τρίτη θέση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση στο πρώτο της Final Four!

Οι Μονεγάσκοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι είχαν πολύ μεγαλύτερο κίνητρο από τους απογοητευμένους «μπλαουγκράνα», κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και τελικά έφτασαν σε μία πολύ εύκολη νίκη. Το απίστευτο της υπόθεσης, είναι πως η Μπαρτσελόνα έχασε με ακριβώς το ίδιο σκορ, όπως και στον ημιτελικό με τη Ρεάλ!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ματιέ Στραζέλ με 14 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Οκόμπο και Άλφα Ντιαλό. Ελάχιστα αγωνίστηκε ο Μάικ Τζέιμς, ίσως και λόγω της… κόντρας του με τον Σάσα Ομπράντοβιτς.

Από πλευράς Μπαρτσελόνα, που έκλεισε με απογοητευτικό τρόπο άλλο ένα Final Four, 15 πόντους είχε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς ισορροπημένα και με τρίποντα από Ντιαλό και Αμπρίνες διαμορφώθηκε το 5-5. Ο Τζον Μπράουν διαμόρφωσε το 8-5, όμως ο Σατοράνσκι απάντησε με τρίποντο για το 8-8, πριν ο Λόιντ δώσει με 5 συνεχόμενους πόντους το μεγαλύτερο προβάδισμα του αγώνα στη Μονακό (15-10). Η διαφορά ανέβηκε και στο +9 με τον Ντόντα Χόλ (19-10), πριν ο Αμπρίνες βάλει τρίποντο για το 19-13. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 24-13 χάρη σε καλάθι στη λήξη του Μονέκε.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Μονακό ξέφυγε με +13 χάρη σε Μονέκε και Χολ (28-15), με τον Βέσελι να βάζει τέσσερις σερί πόντους και να μειώνει σε 30-21. Οι Γάλλοι ξέφυγαν και πάλι με +13, με πρωταγωνιστές σε αυτό το σημείο τους Τσίμα Μονέκε και Έλι Οκόμπο (34-21), πριν ο Ντιαλό τους φέρει για πρώτη φορά στο +17 (40-23). Η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να βρίσκεται σε άλλο γήπεδο, με τους Στραζέλ και Ντιαλό να γράφουν το 44-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 44-28.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πολύ πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με Σατοράνσκι και Μίροτιτς μείωσε πολύ γρήγορα στους 10 (48-38). Οι Γάλλου πήγαν ξανά στο +13 με τον Οκόμπο (52-39), όμως ο Μίροτιτς έβαλε νέο τρίποντο και έριξε ξανά τη διαφορά στους 10 (52-42). Οι Μονεγάσκοι πάντως δεν αγχώθηκαν και με πρωταγωνιστές τους Μπλόσομγκεϊμ και Ντιαλό ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 17 (60-43). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 60-45.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα κάρφωμα του Χολ έστειλε τη διαφορά ξανά στο +17 (64-47), ενώ λίγο αργότερα ο Στραζέλ την ανένβασε για πρώτη φορά στους 19 (68-49). Η Μονακό προηγήθηκε και με 21 (72-51), με την Μπαρτσελόνα να μην έχει αντίδραση και να πετάει «λευκή πετσέτα». Ο Κούριτς με ένα τρίποντο μείωσε στο 74-58, ενώ ο Μίροτιτς έβαλε βολές για το 74-60. Παρόλα αυτά, δεν υπήρχε στην ουσία ελπίδα επιστροφής, με τους «μπλαουγκράνα» να γνωρίζουν την ήττα με σκορ

Τα δεκαλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66