Η Μόντσα έκανε τεράστια ανατροπή, επικράτησε 3-2 της Φιορεντίνα

Έσπασε το αήττητο σερί οκτώ αγωνιστικών που έτρεχαν οι «βιόλα»

Μία από τις ανατροπές της χρονιάς στη Serie A έκανε η Μόντσα! Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού είδε τη Φιορεντίνα να προηγείται με 2-0 στο 13’, αλλά έφερε «τούμπα» το παιχνίδι και επικράτησε με 3-2.

Μια νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη στη σειρά για τη Μόντσα και την ανέβασε στους 41 βαθμούς, στο -1 από τους «βιόλα» που είδαν το αήττητο σερί οκτώ αγωνιστικών που έτρεχαν να σπάει.

Επιβλητική εκκίνηση στο ματς από τους φιλοξενούμενους. με τον Κουαμέ στο 8’ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Μπιράγκι για να γράψει το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο σκόραρε «σέρβιρε» το 2-0 στον Σαπονάρα. Παρόλα αυτά, το ματς είχε μπόλικο… ψωμί στη συνέχεια του. Διότι ο Μπιράγκι στο 26’ με αυτογκόλ να σκοράρει για λογαριασμό των γηπεδούχων, αναπτερώνοντας τις πιθανότητές τους για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου δε, ο Ντάνι Μότα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του τερματοφύλακά του, Ντι Γκρεγκόριο, για να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 43’! Στα… καπάκια, ο Πεσίνα σκόραρε για την απόλυτη ανατροπή, όμως το γκολ του δεν μέτρησε για χέρι και το σκορ έμεινε ως είχε. Ο αρχηγός της Μόντσα πήρε την «εκδίκησή του» στο 58ο λεπτό, όταν ο Πεσίνα σκόραρε με πέναλτι και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

Με το 3-2 να παραμένει ως το φινάλε του αγώνα και η Μόντσα να παίρνει σπουδαίο τρίποντο.

Στο άλλο ματς που ξεκίνησε την ίδια ώρα, η Ουντινέζε επικράτησε 3-0 της Κρεμονέζε, η οποία ολοένα και πλησιάζει στη Serie B! Το αποτέλεσμα κρίθηκε από το ημίχρονο, με την ομάδα από το Φρίουλι να το «καθαρίζει» και να κάνει συντήρηση στην επανάληψη.

Ο Σάμαρτζιτς στο 2’ έδωσε σκορ στην αναμέτρηση, ενώ στο 27’ ο σκόρερ έφτιαξε το 2-0 του Πέρες! Για να έρθει ο Σαξές στο 36’ να βάλει από νωρίς το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.