Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε ανάσα, λύγισε την Κρίσταλ Πάλας (1-0)

Σπουδαία νίκη για την Τότεναμ που την ανεβάζει προσωρινά τρίτη

Η Νότιγχαμ είναι εδώ! Η ομάδα του Στιβ Κούπερ λύγισε με 1-0 την Κρίσταλ Πάλας, παίρνοντας την τρίτη της νίκη στην Premier League και ανασαίνει, ούσα μόλις έναν βαθμό από τις θέσεις που την… σώζουν!

Για να έρθει αυτό το τρίποντο για τη Φόρεστ έπρεπε να δει τον Ζαχά να χάνει πέναλτι στο 41’, με την εκτέλεσή του να περνάει άουτ αλλά και τον Γκιμπς-Γουάιτ για ακόμη ένα ματς να το παίρνει… πάνω του για να σκοράρει στο 54ο λεπτό και εν τέλει να χαρίσει τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι παρά τη μεγάλη πίεση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να αντέξουν.

Σπουδαία νίκη για την Τότεναμ που την ανεβάζει προσωρινά τρίτη και στο -3 από τη δεύτερη Σίτι, επικρατώντας με 4-3 της Λιντς σε ένα απίθανο παιχνίδι. Η Λιντς βρήκε το γκολ στο 10’ με τον Σάμερσβιλ, αλλά ένα τέταρτο αργότερα ο Κέιν έφερε το σκορ στα ίσα. Παρόλα αυτά, ο Ροντρίγκο Μορένο στο 43’ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για να γράψει το 2-1 και να στείλει τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα στο ημίχρονο. Ο Ντέιβις απάντησε για λογαριασμό της Τότεναμ στο 51’, με τον Μορένο να σκοράρει εκ νέου για το νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 76’. Ωστόσο, οι «σπερς» δεν έδειξαν διάθεση για να… παραδοθούν. Διότι ο Μπεντανκούρ φόρεσε την… κάπα του ήρωα και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (81’-83’) χάρισε μια δύσκολη αλλά μεγάλης σημασίας νίκη στην Τότεναμ!

Η Λίβερπουλ έβγαλε χαρακτήρα, επικράτησε 3-1 της Σαουθάμπτον και… εξαργύρωσε το μεγάλο «διπλό» επί της Τότεναμ την περασμένη αγωνιστική. Ο Φιρμίνο στο 6’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, τιμωρημένου, Γιούργκεν Κλοπ, αλλά τρία λεπτά μετά ο Άνταμς έφερε το σκορ στα ίσα με κεφαλιά.

Οι «reds», όμως, δεν εδειξαν διατεθειμένοι για… αστεία. Με τον Νούνιες να παίρνει το «όπλο» του και να σκοράρει δις (21’, 42’), η Λίβερπουλ έφτασε στο 3-1 από το ημίχρονο και στη συνέχεια έκανε διαχείριση για να φτάσει εν τέλει σε μια άνετη νίκη.

Σπουδαία νίκη για την Μπόρνμουθ, η οποία επικράτησε 3-0 της Έβερτον (λίγες ημέρες μετά την προηγούμενη τριάρα αλλά στο Κύπελλο) και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Λέστερ ανέβηκε και αυτή βαθμολογικά μετά το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο, βλέποντας όμως τον Μάντισον να αποχωρεί με πρόβλημα οκτώ ημέρες πριν την έναρξη του Μουντιάλ!