CHAMPIONS LEAGUE

Η Ομόνοια έχασε με 2-0 από την Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ

Εύκολη βραδιά είχε η Φερεντσβάρος,η Σέλτικ κόλλησε στο 1-1 με τη Μίντιλαντ

Πολύ δύσκολο έργο έχει μπροστά της η Ομόνοια, που ηττήθηκε με 2-0 από την Ντινάμο Ζάγκρεμπ για τον Β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Οι πρωταθλητές Κύπρου άντεξαν για πάνω από μία ώρα αγώνα αλλά λύγισαν στο τέλος, με τον Μάιερ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών της Κύπρου για το 1-0 στο 65′. Στο 81’ ήρθε και το δεύτερο γκολ με τον Γιάκιτς να σκοράρει με κεφαλιά και να δίνει προβάδισμα ασφαλείας στους Κροάτες.

Η δε Σέλτικ, με τον Βασίλη Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, έμεινε στο 1-1 με τη Μίντιλαντ εντός έδρας και θα έχει ζόρικη αποστολή στη ρεβάνς της Δανίας. Οι Κέλτες προηγήθηκαν με κοντινή προσπάθεια του Αμπάντα στο 39’ όμως έμειναν με δέκα πέντε λεπτά αργότερα λόγω αποβολής του Μπίτον. Ο Ντρέγιερ είδε κι αυτός την κόκκινη κάρτα στο 56’, με τις αριθμητικές ισορροπίες να επανέρχονται, όμως ο Εβάντερ ισοφάρισε με τρομερή εκτέλεση φάουλ (και κακή εκτίμηση του Μπάρκα) στο 66’.

Νωρίτερα, η Ραπίντ Βιέννης επιβλήθηκε με ανατροπή, 2-1, της Σπάρτα Πράγας εντός έδρας, με τον Κνασμίλνερ να σκοράρει δις (63’, 70’) και να ακυρώνει το προβάδισμα των Τσέχων, που είχαν προηγηθεί με τον Λάντισλαβ Κριέτσι στο 3’.

Με ανατροπή και ίδιο σκορ, 2-1, επιβλήθηκε και η Κλουζ της Λίνκολν από το Γιβραλτάρ, εκτός έδρας, χάρη στα γκολ του Ντέμπελιουχ (52’, 58’). Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Ρόσα στο 45’.

Εύκολη βραδιά είχε η Φερεντσβάρος, που νίκησε με 2-0 την Ζαλγκίρις στη Βουδαπέστη με γκολ των Ουζούνι (25’) και Νγκουέν (39’). Τέλος, η Σέριφ Τιρασπόλ του Γιώργου Αθανασιάδη επικράτησε 1-0 της Αλασκέρτ στην Αρμενία με τέρμα του Λούβανορ στο 84ο λεπτό.

Για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, έγιναν οι εξής αναμετρήσεις: Ντομζάλε-Χόνκα 1-1, Ζαλγκίρις Κάουνας-Δε Νιου Σεντς 0-5, Πρίστινα-Κόνα’ς Κουέι 4-1 και Φολγκόρε/Φαλτσιάνο-Χιμπέρνιανς 1-3.