Η Ούνιξ επικράτησε 76-67 της Ζαλγκίρις

Με πρωταγωνιστές τους Λορέντζο και Τζον Μπράουν

Σοβαρεύτηκε και πέρασε από το Κάουνας… Η Ούνιξ άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από την Άλμπα και επιβλήθηκε 76-67 της Ζαλγκίρις στη Λιθουανία.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Περάσοβιτς οι Λορέντζο Μπράουν (19 πόντοι, 10 ασίστ), Τζον Μπράουν (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα) και Μάριο Χεζόνια (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Στο 13-10 ανέβηκαν οι Ρώσοι, που επέστρεψαν στις νίκες μετά από 3 αγώνες και εδραιώνονται στην οκτάδα. Από την άλλη, για τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Ουλάνοβας (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Λεκαβίτσιους (14 πόντοι), με τους Λιθουανούς να υποχωρούν στο 3-18.

Η Ζαλγκίρις μπήκε… φουριόζα
 στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των φιλοξενούμενων (7-0 στο 2’). Η ομάδα του Περάσοβιτς βελτιώθηκε και μείωσε σε απόσταση βολής (13-12 στο 6’), ενώ πέρασε μπροστά με τρίποντο του Σπίσου (18-19 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να έχουν μικρό προβάδισμα (26-24), με τον Λεκαβίτσιους να ευστοχεί σε buzzer beater τρίποντο.

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου ανέλαβε δράση για τους Ρώσους ο Χεζόνια, ο οποίος εκτελούσε και δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του: με σερί 12-0, η Ούνιξ εκτοξεύτηκε στο +10 (26-36 στο 13’). Η ομάδα του Καζάν απομακρύνθηκε ακόμα και με +12 (28-40 στο 16’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απάντησαν με 7-0. Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 39-45.

Με τον Ουλάνοβας να μπαίνει στην εξίσωση και να δίνει λύσεις επιθετικά, η ομάδα του Ζντοβτς πλησίασε σε απόσταση βολής στα μισά του 3ου δεκαλέπτου (50-51 στο 25’). Κάπου εκεί όμως ανέβασαν στροφές οι δύο… Μπράουν των φιλοξενούμενων, που έστειλαν τη διαφορά στο +9 (54-63) με το φινάλε της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την μπουγάδα και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν. Με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 (56-69 στο 33’), αλλά η Ζαλγκίρις τη ροκάνισε κάπως με επιμέρους 8-2 (64-71 στο 37’).

Παρ’ όλα αυτά, ο Λορέντζο Μπράουν έκοψε τα… φτερά των γηπεδούχων με τρίποντο-μαχαιριά (64-74 στο 38’). Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελικό 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 39-45, 54-63, 67-76.