WTA

Η Παπαμιχαήλ ηττήθηκε με 6-4, 6-2 από την Muguruza

Θα επιστρέψει στο Top 200 της παγκόσμιας κατάταξης, κερδίζοντας γύρω στις 40 θέσεις

Η Παπαμιχαήλ έπαιξε τον μεγαλύτερο αγώνα της καριέρας της απέναντι στην πρώην Νο.1 του κόσμου και κάτοχο 2 Grand Slam τίτλων, Muguruza, από την οποία ηττήθηκε με 6-4, 6-2 σε 1 ώρα και 25 λεπτά.

Έπαιξε καλό τένις η 29χρονη Ελληνίδα τενίστρια, Νο.213 στην παγκόσμια κατάταξη, μένοντας πολύ κοντά στην Ισπανίδα, Νο.5 στο ταμπλό του Toray Pan Pacific Open και Νο.12 στον κόσμο, ειδικά στο 1ο σετ.

Παρότι υπέστη break στο 1ο game, η Παπαμιχαήλ απάντησε άμεσα για την ισοφάριση και επέστρεψε από το 15-40 στο 3ο game, για να προηγηθεί με 2-1. Η Muguruza έκανε νέο break στο 5ο game και πέρασε ξανά μπροστά, για να κάνει το 4-2 με το σερβίς της.

Η Παπαμιχαήλ έμεινε κοντά στην Ισπανίδα και πάλεψε έως το τέλος του σετ, επιστρέφοντας για μια ακόμα φορά από το 15-40 στο 7ο game, για να μειώσει σε 4-3. Στο 9ο game το έκανε ξανά, αφού αντιμετώπισε διπλό set point στο 3-5, 15-40, αλλά κράτησε ακόμα μια φορά το σερβίς της μ’ αυτό τον τρόπο, για να μειώσει σε 5-4.

Στο 10ο game η Ελληνίδα τενίστρια είχε τη μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει για τα καλά στο σετ, καθώς έφτασε σε break point για το 5-5, αλλά η Muguruza δεν έχασε την ψυχραιμία της, έπαιξε 3 καλούς πόντους στη συνέχεια και έκλεισε το σετ για το 6-4.

Απελευθερωμένη από την πίεση, η Muguruza έκανε ένα πολύ καλό 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε μέσα σε λίγα λεπτά με 4-0 και ξεκαθάρισε την κατάσταση. Η Παπαμιχαήλ δεν σταμάτησε να παλεύει, κράτησε το σερβίς της στα 2 επόμενα games, δεν είχε όμως τρόπο να απειλήσει το σερβίς της Ισπανίδας τενίστριας, που ολοκλήρωσε το σετ στα 8 games.

Αυτή ήταν μια σπουδαία εβδομάδα για την Παπαμιχαήλ, που κέρδισε 3 συνεχόμενους αγώνες για να φτάσει μέχρι τη 16άδα σε ένα από τα μεγαλύτερα τουρνουά του WTA Tour.

Στα προκριματικά είχε αποκλείσει τις Γιαπωνέζες Erika Sema (6-4, 4-6, 6-4) και Himeno Sakatsume (6-2, 6-4), ενώ στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, όπου πέτυχε τη 2η tour-level νίκη της και 1η σε 500άρι, κέρδισε την Κινέζα Xiaodi You με 6-4, 6-2.

Την ερχόμενη Δευτέρα θα επιστρέψει στο Top 200 της παγκόσμιας κατάταξης, κερδίζοντας γύρω στις 40 θέσεις, που σημαίνει πως θα βρεθεί περίπου ανάμεσα στο Νο.170 με το Νο.175.