EUROLEAGUE

Η Παρτίζαν πήρε το θρίλερ με την Εφές (82-79)

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Euroleague μετά από έναν μήνα!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, η ψυχωμένη Παρτίζαν επικράτησε της Εφές (82-79), ανέβηκε στο 5-9 και πήρε την πρώτη της νίκη μετά από έναν μήνα στη Euroleague!

Φοβερή η παρουσία των Έξουμ, Νάναλι και Πάντερ για τους γηπεδούχους οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους. Δεν έφταναν η 30άρα του Μπομπουά και οι 20 του Ζίζιτς στην ομάδα της Κωνσταντινούπολης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και έφτασαν στο 9-2 στο 3′ και στο 12-5 στο 6′. Η Εφές έβγαλε αντίδραση, με την φτωχή από άποψη σκοραρίσματος πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 14-10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενος. Η ομάδα του Εγκίν Αταμάν όχι μόνο προσπέρασε στο σκορ με τρίποντο του Μπομπουά στο 13′ (17-16), αλλά έφτασε στο +8 στο 17’ (26-18), με τον Άντε Ζίζιτς να είναι «καυτός». Στα τελευταία τρία λεπτά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, με το ημίχρονο να φτάνει στο τέλος του με την Εφές να είναι μπροστά με 37-28.
Όπως ξεκίνησαν στο πρώτο, το ίδιο έκαναν και στις αρχές του δευτέρου μέρους οι παίκτες της Παρτίζαν. Με τους Λεντέι και Νάναλι να βγαίνουν μπροστά, μείωσαν στους έξι στο 25′ (38-44). Στη συνέχεια, Ντάντε Έξουμ και Λεσόρ πήραν «φωτιά» με τους Σέρβους να φτάνουν ακόμη και στην ανατροπή (53-52). Ο Μπομπουά έκανε το 54-53 υπέρ των Τούρκων, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό! Ο Μπομπουά με τρίποντο στο 32′ έκανε το 64-59 για τους Τούρκους. Από εκείνο σημείο και έπειτα, τα «βαριά χαρτιά» της Παρτίζαν βγήκαν μπροστά και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ! Έξουμ, Νάναλι και Πάντερ έφεραν το ματς στο 75-74. Στο φινάλε, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της, έβαλε τα κρίσιμα καλάθια και πήρε μια σπουδαία νίκη με 82-79!

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79