![](https://www.sporfm.gr/wp-content/uploads/2022/01/REAL-BASCONIA.jpg)
Ένα κεφάλι «έκοβες», δύο… φύτρωναν! Κάπως έτσι εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ρεάλ με την Μπασκόνια, η οποία ολοκληρώθηκε με άνετη επικράτηση των Μαδριλένων (89-74).
Με θαυμαστό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (38 έναντι 19) η «βασίλισσα», παρότι παρατάχθηκε δίχως Ρούντι Φερνάντεθ και Έντι Ταβάρες. Στο 15-3 ανέβηκε η ομάδα του Λάσο, που πανηγύρισε τη 19η νίκη της στα 20 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις!
Έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, κορυφαίοι οι Γιαμπουσέλι (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ράντολφ (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Πουαριέ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Επέστρεψε μετά από αρκετούς μήνες ο Τόμπκινς.
Από την άλλη, για τους Βάσκους -που υποχώρησαν στο 7-12- πάλεψε μόνο ο Μπόλντγουιν, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.
Το ματς
Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με οδηγό τον Γιαμπουσέλι, απέκτησε προβάδισμα από νωρίς (15-6 στο 5’). Ο Γάλλος φόργουορντ ήταν απλά ασταμάτητος και έφερε την ομάδα της Μαδρίτης στο +12 (23-11 στο 8’), έχοντας 13 πόντους σε αυτό το διάστημα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater καλάθι του Μπόλντγουιν, που μείωσε σε 25-17.
Η «βασίλισσα» ανέκτησε διψήφια διαφορά στην εκκίνηση της 2ης περιόδου (32-21 στο 12’), αλλά οι Βάσκοι το μάζεψαν (34-28 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Λάσο είχε περισσότερες λύσεις και με επιμέρους σκορ 14-3, εκτοξεύτηκε στο +17 (48-31 στο 18’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν «αέρα» 15 πόντων (50-35).
Με τον Κοζέρ να μπαίνει στην εξίσωση, η Ρεάλ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στην αφετηρία του 3ου δεκαλέπτου φτάνοντας στο +20 (59-39 στο 24’). Η Μπασκόνια επιχείρησε να ψαλιδίσει τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο -13 (63-50 στο 27’). Με σερί 6-0, η ομάδα της Μαδρίτης έκλεισε την 3η περίοδο με +19 (69-50) και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.
Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και πλησίασαν (75-64 στο 35’) με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν. Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» είχε πολλές λύσεις και απομακρύνθηκε εκ νέου φτάνοντας με ασφάλεια στη νίκη (89-74).
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-35, 69-50, 89-74.
![Κρήτη ΣΠΟΡ FM 87,6](https://www.sporfm.gr/wp-content/themes/main/images/logos/logo-nav.png)
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 20 ώρες πρινΑπόψε στις 20:30 η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
Πολλές πρωτοτυπίες αλλά και αρκετά ερωτηματικά σχετικά με μερικές εκπλήξεις
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του διπλού γυναικών
Οι δυο Ελληνίδες τενίστριες θα αντιμετωπίσουν τις Αμερικανίδες Collins και Krawczyk
-
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μικτού διπλού
Οι αγώνες του μικτού διπλού θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα (29/07)
-
ΔΙΕΘΝΗ
/ 2 ημέρες πρινΟλυμπιακοί Αγώνες: Η κλήρωση του μονού ανδρών
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται στο ίδιο τέταρτο του ταμπλό με τον Novak Djokovic