Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με σκορ 86-79 της Βιλερμπάν

Δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα και με έναν «καυτό» Γιαμπουσέλι

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για τη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης, με τους Ισπανούς να επικρατούν «σβηστά» με σκορ 86-79 της Βιλερμπάν στο «WiZink Center» για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, οι «μερένχες» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους Γάλλους, φτάνοντας έτσι άνετα στο 22ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαμπουσέλι με 26 πόντους (!), με τους Ντεκ και Καμπάτσο να ακολουθούν με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τη Βιλερμπάν, που έπεσε στο 5-20, ξεχώρισε ο Πάρις Λι με 23 πόντους και 7 ασίστ.

Το ματς:

Νωθρό ξεκίνημα για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο παιχνίδι, με τη Βιλερμπάν να το εκμεταλλεύεται και να προηγείται με 5-2 στις αρχές της πρώτης περιόδου. Πουαριέ και Καμπάτσο έβαλαν τους Ισπανούς για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (9-5), με το τρίποντο του Αμπάλδε λίγο αργότερα να κάνει το +5 (14-9) στο 5′. Οι Γάλλοι βρήκαν εύκολους πόντους δια χειρός… Πάρις Λι, μειώνοντας στο καλάθι (16-14), προτού οι γηπεδούχοι πατήσουν το πόδι στο «γκάζι» στο τελευταίο τρίλεπτο και κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 για το 24-18.

Μάλιστα, με πέντε μαζεμένους πόντους του Γιαμπουσέλι στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Ρεάλ πήγε στο +9 (29-20). Η Βιλερμπάν ωστόσο αντέδρασε, και με τον Μάικ Σκοτ να παίρνει από το χέρι την ομάδα του σκοράροντας 11 πόντους στην περίοδο, μείωσε εκ νέου στους 2 πόντους (37-35) στο 18′! Και ενώ όλα έδειχνα πως οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το μομέντουμ, ήρθαν οι Μούσα και Γιαμπουσέλι και με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο, έστειλαν τη Ρεάλ στα αποδυτήρια μπροστά με 45-35, για τη μέγιστη τιμή της διαφοράς μέχρι εκείνο το σημείο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το καλό φινάλε του πρώτου 20λέπτου μπήκε στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Τσους Ματέο. Παίζοντας επιθετική και δυναμική άμυνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν στο μηδέν την αντίπαλό τους στα πρώτα 3,5 λεπτά. Στο ίδιο διάστημα, οι Πουαριέ και Χεζόνια συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +17 (52-35), φτάνοντας μέχρι και στο +18 για το 55-37 λίγο αργότερα. Στη συνέχεια, η Βιλερμπάν ανέβασε στροφές και με τα τρίποντα των Τόμας, Σκοτ και Λάιντι μείωσε στους 8 (56-48) στο 28′, προτού η Ρεάλ βρει λύσεις στο φινάλε και κλείσει το δεκάλεπτο στο +12 για το 62-50.

Στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματός της, το οποίο και διεύρυνε ακόμα και στο +16 (77-61), προτού οι Γάλλοι μειώσουν στο φινάλε για το τελικό 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-35, 62-50, 86-79.