EUROLEAGUE

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε «αέρα» από τη Χάλα Πιονίρ, νικώντας 79-59 τον Ερυθρό Αστέρα

Παραμένονει ισόβαθμη στην κορυφή της Ευρωλίγκας

Μπορεί η «Χάλα Πιονίρ» να έχει τη φήμη μιας σκληρής έδρας, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν… μάσησε!

Η ομάδα του Τσους Ματέο έκανε επιδρομή στη Σερβία, νικώντας άνετα με σκορ 79-59 τον Ερυθρό Αστέρα και παραμένοντας ισόβαθμη στην κορυφή της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 12-6.

Το ματς ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο κατέβηκε στο παρκέ μόνο η «Βασίλισσα», τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 22-8 που της έδωσε την άνετη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζάναν Μούσα, που ήταν ο απόλυτος ηγέτης της Ρεάλ με 19 πόντους. Από κοντά και το «σκιάχτρο» Έντι Ταβάρες, με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο εξαιρετικός Πετρ Κορνελί.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, που πάλεψε για τρεις περιόδους όμως λύγισε τελικά και έπεσε στο 9-9, σε μεγάλη μέρα ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο ανεβασμένος Φίλιπ Πετρούσεφ και 11 ο Όγκνιεν Ντόμπριτς.

Οι Ισπανοί ανεπηρέαστοι από την «καυτή» Χάλα Πιονίρ μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ματς, και πήγαν πολύ γρήγορα με Μούσα και Ταβάρες στο +7 (5-12). Οι γηπεδούχοι με τον Νέντοβιτς να ξυπνά και να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους αντέδρασαν και μείωσαν στον 1 (13-14), όμως οι Μαδριλένοι έκλεισαν με ξέσπασμα Μούσα και Κορνελί το πρώτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +9 (16-25).

Η κατάσταση επιδεινώθηκε για τον Ερυθρό Αστέρα στη δεύτερη περίοδο, με τον Μούσα να είναι ασταμάτητος και να υπογράφει το +14 της Ρεάλ (17-31). Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι και πάλι με «σημαία» τον Νέντοβιτς ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας στους 5 (29-34), πριν ο Πετρούσεφ μειώσει στους 4 (32-36). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο χαμηλό σκορ 34-38.

Η αντίδραση του Ερυθρού με πρωταγωνιστή πλέον τον Πετρούσεφ πιστοποιήθηκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν οι Σέρβοι πέρασαν μπροστά με 4 (42-38), πριν ο Κούζμιτς τους στείλέι και στο +5 (47-42). Το παιχνίδι πήρε πλέον τη μορφή ντέρμπι, με τους Ισπανούς να έχουν ξανά απάντηση, να περνούν και πάλι μπροστά με 6 (49-55) και τελικά να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα (51-57).

Η τέταρτη περίοδος ανήκε καθολικά στους φιλοξενούμενους. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα σερί 12-0 δια χειρός ΜούσαΤαβάρες και Κορνελί, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με +18 (51-69). Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Τσους Ματέο να ελέγχει το παιχνίδι και να φτάνει στην άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79