Η Ρόμα επικράτησε με 3-0 της Λάτσιο και της…έκλεψε τη 5η θέση

Με πρωταγωνιστή τον Τάμι Έιμπραχαμ, η Ρόμα επικράτησε εύκολα της συμπολίτισσας Λάτσιο.

Τα σκήπτρα της Ρώμης βρήκαν νέο κάτοχο! Και για αυτό φρόντισε ο… συνήθης ύποπτος Τάμι Έιμπραχαμ. Με τον Άγγλο φορ να πετυχαίνει δυο γκολ και να φτάνει τα εννιά μέσα στο 2022, η Ρόμα διέλυσε από το πρώτο κιόλας μέρος τη Λάτσιο (3-0), πήρε μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στο πρώτο γύρο και την προσπέρασε στη βαθμολογία για να βρεθεί 5η και στο -8 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Κι αν κάποιος θεωρούσε πως το Derby della Capitale θα χρειαζόταν ώρα για να πάρει μπρος, ο Έιμπραχαμ τον διέψευσε με το… καλησπέρα! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πελεγκρίνι που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ο πρώην επιθετικός της Τσέλσι σκόραρε στην επαναφορά και έβαλε σε θέση οδηγού τη Ρόμα πριν καν προλάβει να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα! Το νερό είχε μπει στο αυλάκι από νωρίς και οι (τυπικά) γηπεδούχοι φρόντισαν να χαλυβδώσουν το προβάδισμα το συντομότερο δυνατόν. Στο 22΄και έπειτα από υπέροχη ανάπτυξη των Τζιαλορόσι, ο Κάρσντορπ έδωσε έτοιμο γκολ στον Έιμπραχαμ, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του και έφτασε τα εννιά γκολ στη Serie A μέσα στο 2022, τα περισσότερα δηλαδή που έχει σημειώσει κανείς στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα πέρα από τον Λεβαντόφσκι (12)!

Παρά το καθαρό της προβάδισμα ωστόσο, η Ρόμα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και πέτυχε ακόμα ένα γκολ, το ομορφότερο γκολ της βραδιάς με φανταστική εκτέλεση φάουλ του Πελεγκρίνι στο 40΄. Το ντέρμπι ουσιαστικά είχε κριθεί από το πρώτο κιόλας μέρος, με την επανάληψη να θυμίζει αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα…Στο 67΄μάλιστα ο Έιμπραχαμ άγγιξε το χατ τρικ, αλλά αστόχησε στο τετ-α-τετ μπροστά από τον Στρακόσα. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Λάτσιο ανέβηκε αισθητά, δεν κατάφερε όμως να βρει το γκολ της τιμής με τον Πέδρο στις καθυστερήσεις και μοιραία αποχώρησε από το «Ολίμπικο» με σκυμμένο το κεφάλι.