WTA

Η Sabalenka λύγισε την Σάκκαρη στα ημιτελικά

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 6-4, 6-1

Η Μαρία Σάκκαρη πάλεψε απέναντι στην εξαιρετική Aryna Sabalenka, δεν είχε πολλά περιθώρια και υπέκυψε σε ήττα στα ημιτελικά του Mutua Madrid Open, ολοκληρώνοντας μια δυνατή εβδομάδα στην Ισπανία.

Η Σάκκαρη πλήρωσε αυτή τη φορά τα λάθη της στο σερβίς, η Sabalenka εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε, και έτσι η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ηττήθηκε με 6-4, 6-1, χάνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της Μαδρίτης.

Η Sabalenka ήταν κυρίαρχος στον αγώνα, η Σάκκαρη έκανε αρκετά λάθη και σε αυτόν τον αγώνα κυρίως από την γραμμή του σερβίς, είχε 6 διπλά λάθη, ενώ έβγαλε πρώτα με 47% επιτυχίας.

Στο 1ο σετ η Sabalenka πήρε προβάδισμα με 3-0, πετυχαίνοντας ένα break. H Σάκκαρη μάζεψε το σκορ γρήγορα και ισοφάρισε σε 3-3 αμέσως.

Η διαφορά έγινε στο 10o game, όταν η Sabalenka κατάφερε να εκμεταλλευτεί το 1ο set point που είχε, μετατρέποντας το σε σετ, το όποιο και ολοκληρώθηκε μετά από 52 λεπτά, με 6-4.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν δυσκολότερα για την Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπόρεσε να κερδίσει μόλις 1 game (1-1), στην αρχή του σετ και έκτοτε δε μπόρεσε να κατακτήσει άλλο, με την Sabalenka να πετάει φωτιές και να πετυχαίνει 2 break.

H Λευκορωσίδα τενίστρια, έκλεισε το σετ σε 34 λεπτά με, 6-1.

Η Σάκκαρη πραγματοποίησε μια εξαιρετική εβδομάδα στη Μαδρίτη φτάνοντας για 1η φορά στα ημιτελικά της Ισπανικής WTA 1000 διοργάνωσης.

Επίσης θα κερδίσει στην παγκόσμια κατάταξη και μια θέση, ανεβαίνοντας στο Νο.8 του κόσμου από την Δευτέρα.

H Sabalenka από την άλλη θα περάσει στον τελικό της Μαδρίτης και θα διεκδικήσει για 2η φορά στην καριέρα της, τον τίτλο.

Το 2021 είχε κατακτήσει την διοργάνωση, όταν στον τελικό επικράτησε της Asgleigh Barty. Επίσης η Λευκορωσίδα θέλει να κερδίσει τον 5ο συνολικά τίτλο σε τουρνουά της σειράς WTA 1000.