Η Σεβίλλη σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις, νίκησε 4-2 τη Γρανάδα

Δραματική επιστροφή στις νίκες για τη Σεβίλλη

Επιστροφή στα «τρίποντα»… γεμάτη άγχος για τη Σεβίλλη! Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 4-2 υποδεχόμενη τη μαχητική Γρανάδα στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της La Liga. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι εν τέλει χαμογέλασαν σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις.

Έτσι, η ομάδα του Λοπετέγι πήρε την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις αποτυχημένες προσπάθειες στο πρωτάθλημα και βρέθηκε στο +3 (ούσα 2η) από την 3η -αλλά και με δύο παιχνίδια λιγότερα- Μπαρτσελόνα. Αντίθετα, η Γρανάνα παρέμεινε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα του ματς, η Γρανάδα -στην πρώτη φάση του αγώνα- άνοιξε το σκορ στο 23′ με σουτάρα του Ματσίς από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν σχετικά άμεσα (32′), με τον Ντιέγκο Κάρλος να αξιοποιεί την ωραία σέντρα του Νάβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Οκάμπος, λίγο πριν περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου, έγραψε το 2-1. Ένα γκολ που μέτρησε στο 66′ με τη συνδρομή του VAR, καθώς αρχικά είχε ακυρωθεί για οφσάιντ. Αντίθετα, δεν κατακυρώθηκε -σωστά- εκείνο του Μιρ στο 76′ (φάουλ στην αρχή της φάσης). Τα λεπτά κυλούσαν, με τους Σεβιγιάνους να θέλουν να προστατέψουν το υπέρ τους σκορ παίζοντας με τη φωτιά. Κάτι που πλήρωσαν στο 88′, όταν ο Ντίας ισοφάρισε σε 2-2.

Παρόλα αυτά, το πλήγμα για την ομάδα του Λοπετέγι δεν ήταν ολέθριο, αφού ο Ράφα Μιρ πέτυχε το «χρυσό» γκολ στο 90’+3′, ξεσηκώνοντας το «Σάντσεθ Πιθχουάν». Η Γρανάδα στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει για ακόμα μια φορά, άφηνε κενά στα μετόπισθεν στo τέλος, με τον Πάπου Γκόμες να το εκμεταλλεύεται στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.