CHAMPIONS LEAGUE

Η Σίτι νίκησε 3-1 τη Γιουνγκ Μπόις και έμεινε «απόλυτη»

Κομβικό τρίποντο στη μάχη της πρόκρισης για τη Λειψία

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με σκορ 3-1 εκτός έδρας τη Γιουνγκ Μπόις, κάνοντας το 3/3 στον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης και… εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση, αφού απέχει πλέον 8 βαθμούς από την τρίτη θέση.

Οι «πολίτες» ζορίστηκαν περισσότερο απ’ όσο περίμεναν για 65 λεπτά, ωστόσο από εκεί και πέρα δύο γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ, τα πρώτα του στο φετινό Champions League, την οδήγησαν στο «διπλό» κόντρα στους μαχητικούς Ελβετούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λειψία πήρε εύκολη νίκη με σκορ 3-1 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, με την οποία έκανε και ισχυρό βήμα πρόκρισης, αφού βρίσκεται πλέον 5 πόντους μπροστά από τους Σέρβους και τη Γιουνγκ Μπόις.

Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, μπήκαν μπροστά 2-0 με γκολ από Νταβίντ Ράουμ και Τσάβι Σίμονς, ενώ δεν αγχώθηκαν όταν οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν με τον Στάμενιτς, βρίσκοντας ένα ακόμη γκολ από τον Ντάνι Όλμο για το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Γιουνγκ Μπόις-Μάντσεστερ Σίτι 1-3
(52′ Ελία – 48′ Ακάντζι, 67’/86′ Χάαλαντ)

Λειψία-Ερυθρός Αστέρας 3-1
(12′ Ράουμ, 59′ Σίμονς, 84′ Όλμο – 70′ Στάμενιτς)

Λειψία-Ερυθρός Αστέρας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από πολύ νωρίς με στόχο να… μην αγχωθούν, κάτι που πράγματι δε συνέβη, αφού μόλις στο 12ο λεπτό ο Νταβίντ Ράουμ τους έβαλε μπροστά μετά από ωραίες συνεργασίες και φοβερό διαγώνιο σουτ.

Η γερμανική ομάδα συνέχισε να διατηρεί την κατοχή και να ελέγχει το παιχνίδι, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη. Παρόλα αυτά, ένα λάθος του Λουκέμπα οδήγησε τον Ολαγίνκα να κερδίσει πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, απόφαση που ανετράπη πάντως από το VAR! Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες έμειναν μακριά από τις φάσεις μέχρι το ημίχρονο.

Γρήγορα στο δεύτερο μέρος, οι Γερμανοί έμοιαζε πως έβαλαν τέλος στο παιχνίδι. Στο 59ο λεπτό, ο απίθανος Τσάβι Σίμονς έπιασε μία «βολίδα» από απόσταση μεγαλύτερη των 20 μέτρων, η οποία καρφώθηκε στα δίχτυα του Όμρι Γκλέιζερ για το 2-0.

Ο Ερυθρός Αστέρας παρόλα αυτά έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο 70′ με ωραία προσπάθεια του Στάμενιτς, ωστόσο παρόλο που ξαναμπήκε στο ματς δεν μπόρεσε να απειλήσει για ισοφάριση. Αντίθετα, στο 84′ ο Ντάνι Όλμο επωφελήθηκε από «καραμπόλες στην περιοχή, κάνοντας το 3-1 και υπογράφοντας τη νίκη των γηπεδούχων.

Γιουνγκ Μπόις-Μάντσεστερ Σίτι

Από πολύ νωρίς, το ματς της Βέρνης πήρε την… αναμενόμενη μορφή. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Ρόδρι απείλησε με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ στο 6′ ο Ματέους Νούνες έχασε την ευκαιρία να βάλει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα τη Σίτι, μετά τη φοβερή μπαλιά του Γκρίλις.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν με κύριο εκφραστή τον Ζερεμί Ντοκού, ωστόσο ο Ρακιόπι είχε απαντήση σε τελική του Βέλγου, όπως και στου Χάαλαντ λίγο αργότερα, με τη Σίτι να ανεβάζει ψηλά τις γραμμές της ψάχνοντας το γκολ που θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα.

Στο 33ο λεπτό, η Σίτι έχασε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία, όταν ο Ρακιόπι δεν απέκρουσε σταθερά μετά από σουτ του Γκρίλις, με τον Χάαλαντ να πετάγεται στέλνοντας την μπάλα προς τα δίχτυα και τον Μπενίτο να σώζει πάνω στη γραμμή.

Ό,τι δεν έγινε στο πρώτο μέρος, έγινε με το «καλησπέρα» στο δεύτερο, αφού στο 48ο λεπτό ο Μάνουελ Ακάντζι πήρε το ριμπάουντ μετά από νέα απόκρουση του Ρακιόπι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα των Άγγλων. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν εμφατική, αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Μεσάκ Ελία νίκησε τον Έντερσον με απίθανη λόμπα και ισοφάρισε σε 1-1!

Παρόλα αυτά, οι Ελβετοί δεν άντεξαν πολύ. Στο 65′, ο Καμαρά τράβηξε τον Ρόδρι και υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Μετά την επικύρωση του VAR, ο Έρλινγκ Χάαλαντ ανέλαβε την εκτέλεση, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της Σίτι.

Από εκεί και πέρα, το ματς εξελίχθηκε σε… περίπατο για τη Σίτι, η οποία βρήκε γκολ στο 75′ με τον Χουλιάν Άλβαρες, ωστόσο αυτό δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Παρόλα αυτά, το 3-1 των «πολιτών» έγινε τελικά στο 86′, όταν ο Χάαλαντ και πάλι έστειλε την μπάλα ψηλά στη γωνία με ωραία εκτέλεση με το δεξί.