EUROPA LEAGUE

Η Σοσιεδάδ λυτρώθηκε στο τέλος 2-1 τη μαχητική Ομόνοια

Για μεγάλα πράγματα πάει η Φερεντσβάρος!

Η Ομόνοια έφτασε κοντά σε έναν σπουδαίο, εκτός έδρας βαθμό ενάντια στη Σοσιεδάδ, ωστόσο τελικά λύγισε με 2-1 και έμεινε στο… μηδέν στον 5ο όμιλο του Europa League.

Την ίδια ώρα, στον 6ο είχαμε… πάρτι γηπεδούχων, με τη Μίντιλαντ να ταπεινώνει με 5-1 τη Λάτσιο και τη Φέγενορντ με 6-0 την Στουρμ Γκρατς!

Στο 8ο γκρουπ δε, η Τράμπζονσπορ του Τάσου Μπακασέτα και του Μανώλη Σιώπη θριάμβευσε με 2-1 επί του Ερυθρού Αστέρα, την ώρα που η Φερεντσβάρος σόκαρε τη Μονακό, νικώντας τη 1-0 μέσα στο Πριγκιπάτο!

5ος όμιλος

Την ώρα που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικρατούσε… σβηστά της Σέριφ Τιρασπόλ στη Μολδαβία, η Σοσιεδάδ επικρατούσε δύσκολα 2-1 της Ομόνοια στο “Anoeta”.

Ο Γκεβάρα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ωστόσο ο Μπρούνο έβαλε μπελάδες στους Βάσκους, εκμεταλλευόμενος μεγάλο λάθος της άμυνας και ισοφαρίζοντας στο 72’.
Παρ’ όλα αυτά, μία εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων στο 80’ έφερε νέο προβάδισμα για τη Σοσιεδάδ με τον Σόρλοθ, με τους Κύπριους να μην έχουν, αυτή τη φορά, απάντηση και να μένουν δίχως βαθμό.

6ος όμιλος

Μία ιστορική νίκη κατέγραψε η Μίντιλαντ, που διέλυσε με 5-1 τη Λάτσιο στη Δανία!Οι Σκανδιναβοί έκαναν ό,τι ήθελα στη “MHC Arena” και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων (26’ Παουλίνιο, 30’ Καμπά), με τον Εβάντερ να κάνει το 3-0 στο 52’ με πέναλτι. Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδειξε να σώζει κάπως την κατάσταση για τους «λατσιάλι», μειώνοντας στο 57’, όμως Ίσακσεν (67’) και Σβιατσένκο (72’) ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των Δανών.
Καταιγιστική και η Φέγενορντ, που διέλυσε με 6-0 την Στουρμ Γκρατς στο Ρότερνταμ.Δύο γκολ πέτυχε ο Τζαχάνμπακς (9’, 41’) και από ένα οι Χάνκο (31’), Ντανίλο (34’), Χιμένες (66’) και Ιντρίσι (78’), με τους Ολλανδούς να παίρνουν έτσι τους πρώτους τους βαθμούς και να… ρεφάρουν την ήττα της πρεμιέρας στη Ρώμη.

8ος όμιλος

Για μεγάλα πράγματα πάει η Φερεντσβάρος! Μετά την σπουδαία νίκη επί της Τράμπζονσπορ, οι Ούγγροι υποχρέωσαν σε ήττα και τη Μονακό, με αποτέλεσμα να ηγούνται της βαθμολογίας του ομίλου.
Η Φερεντσβάρος επικράτησε 1-0 των Μονεγάσκων στο Πριγκιπάτο, με τον Βέτσεϊ να κρίνει το ματς σκοράροντας στο 79ο λεπτό.Στην Τραπεζούντα η Τράμπζονσπορ των Τάσου Μπακασέτα και Μανώλη Σιώπη επικρατούσε 2-1 του Ερυθρού Αστέρα, κάνοντας έτσι… σεφτέ.
Ο Χάμσικ έκανε το 1-0 στο 16΄, με τον Τρεζεγκέ να αξιοποιεί την υπέροχη πάσα του Μπακασέτα στο 68’ για να διπλασιάσει τα τέρματα των Τούρκων.Οι Σέρβοι, που έπαιζαν με δέκα από το 63ο λεπτό λόγω αποβολής του Κάνγκουα, κατάφεραν εντέλει να μειώσουν με τον Νίκολιτς στο 89’.

Μονακό-Φερεντσβάρος 0-1
Τράμπζονσπορ-Ερυθρός Αστέρας 2-1