Η Στουτγκάρδη βλέπει και πάλι Ευρώπη

Με αυτογκόλ του Αουγκούστινσον, η Στουτγκάρδη νίκησε 1-0 τη Βέρντερ Βρέμης

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί σχετικά γρήγορα, η Στουτγκάρδη επικράτησε 1-0 της Βέρντερ Βρέμης στη «Mercedes-Benz Arena», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga. Με αυτό το τρίποντο, οι Σουηβοί επέστρεψαν στις επιτυχίες και ξαναμπήκαν σε τροχιά Ευρώπης, αφού σκαρφάλωσαν στην 7η θέση με 39β., απέχοντας πλέον 4 από την προνομιούχο 6η. Οι φιλοξενούμενοι, που γνώρισαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, παρέμειναν στους 30 και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και επί της ουσίας δεν δημιουργήθηκαν κίνδυνοι μπροστά στις δύο εστίες. Παρότι άφησαν χώρο στους αντιπάλους τους, εντούτοις, οι όποιες προσπάθειες έγιναν από μακριά και δεν ανησύχησαν τους δύο τερματοφύλακες.

Στο 56’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια πολύ καλή στιγμή με τον Φίλκρουγκ και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι « απάντησαν» με τον Κλίμοβιτς. Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από ένα αυτογκόλ υπέρ της Στουτγκάρδης. Στο 81’ ο Αουγκούστινσον στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Παβλένκα, για να γίνει έτσι το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.