EUROBASKET

Η Τσεχία επικράτησε της Ολλανδίας με 88-80

Παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης

Στο τέλος μπορεί να καρδιοχτύπησε αλλά η Τσεχία επικράτησε της Ολλανδίας με 88-80, έκανε «σεφτέ» με την πρώτη νίκη τους και βρίσκεται ξανά στη κούρσα για την πρόκριση στον όμιλο της Πράγας.

Κορυφαίος για τους Τσέχους ήταν ο Γιαν Βέσελι με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μάρτιν Πετέρκα σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Τόμας Κίζλινκ είχε 12 πόντους με 9 τελικές πάσες.

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάνικ Φράνκε κατέγραψε 22 πόντους και ο Γόρθι Ντε Γιονγκ σημείωσε 13 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο η Τσεχία μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και ήταν αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της. Γρήγορα πλησίασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-12) , κλείνοντας εντέλει μπροστά με 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολλανδία παρουσιάστηκε στα πρώτα λεπτά ανταγωνιστική (26-20), όμως γρήγορα-γρήγορα οι άτυπα γηπεδούχοι πήραν το παιχνίδι στα χέρια τους εκ νέου και με επιμέρους σερί 21-7, πέρασαν το +20, έχοντας στα χέρια τους τον τίτλο του αδιαπραγμάτευτου φαβορί για τη νίκη.

Στην επανέναρξη η Τσεχία παρέμεινε μπροστά και είχε τον έλεγχο του αγώνα στο περισσότερο κομμάτι της περιόδου. Φυσικά, προς το τέλος της, οι άτυπα φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και έριξαν σε μονοψήφιο τη διαφορά, δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Στην τελευταία περίοδο η εύκολη υπόθεση της Τσεχίας μετατράπηκε σε… ντέρμπι (73-69) και καλέστηκε να απαντήσει στην πρόκληση που της τέθηκε. Με 49’’ να απομένουν για τη λήξη και τρεις πόντους να χωρίζουν τις δύο ομάδες, ο Γιάν Βέσελι στάθηκε στις βολές για να δώσει τέλος. Ευστόχησε και οι Τσέχοι έβαλαν στο σακούλι τους το ροζ φύλλο του αγώνα με 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 50-27, 66-57, 88-80