ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Τσεχία νικώντας με 101-99 τον Καναδά προκρίθηκε στον τελικό

Θα αντιμετωπίσει Ελλάδα η Τουρκία για την πρόκριση στο Τόκιο

Η Τσεχία με καταπληκτική εμφάνιση νίκησε με 101-99 στην παράταση τον οικοδεσπότη Καναδά και τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:05 πμ.) θα διεκδικήσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο απέναντι σε Ελλάδα ή Τουρκία.

Λυτρωτής ο Τόμας Σατοράνσκι, που με δύσκολο σουτ στα 1,9” πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Νωρίτερα, ο Καναδάς είχε στείλει το ματς στην παράταση παρότι βρισκόταν στο -99 στα 44”. Ο γκαρντ των Μπουλς είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 31 πόντους (7/12 τρίποντα) και 5 ασίστ είχε ο Μπλέικ Σιλμπ. Εξαιρετικός ο Οντρέι Μπάλβιν με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 τάπες.

Ο Αρ Τζάι Μπάρετ με 23, ο Άντριου Γουίγκινς με 22 και ο Νικέιλ Αλεξάντερ Γουόκερ με 21 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Νικ Νερς, που αν και φαβορί απέτυχε να φτάσει στον τελικό.

Οι Τσέχοι έδειξαν εξ αρχής τα δόντια τους και στο πεντάλεπτο ξέφυγαν με εννιά (6-15). Παρότι οι οικοδεσπότες μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (17-19), ο «καυτός» Σιλμπ οδήγησε την ομάδα του στπ +7 (22-29). Με τον Μπάρετ να το παίρνει προσωπικά ο Καναδάς ισοφάρισε στις αρχές της δεύτερης περιόδου, 36-36, όμως η Τσεχία με τους Άουντα και Μπάλβιν να κάνουν ζημιά κοντά στο καλάθι πήγε στα αποδυτήρια με απόσταση οκτώ πόντων (44-52).

Με γκολ-φάουλ του ασταμάτητου Σιλμπ η διαφορά έφτασε και στο +13 (49-62) στα μισά της τρίτης περιόδου και παρά τις προσπάθειες των Νίκολσον και Γουίγκινς, οι Τσέχοι έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά, 72-84, στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Η άμυνα του Καναδά έδειχνε να μην έχει απαντήσεις και στο εξάλεπτο για το τέλος η Τσεχία ήταν στο +9 (71-80). Με ένα 6-0 οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς (77-80), αλλά ένα τρίποντο του Σατοράνσκι και το αμφιλεγόμενο αντιαθλητικό φάουλ του Λάιλς στον Μπάλβιν έδωσαν την ευκαιρία στην Τσεχία να ξεφύγει με εννιά (77-86).

Η ομάδα του Ρόνεν Γκίντσμπουργκ έμοιαζε να είναι ήδη στον τελικό, όταν με 44” για το τέλος προηγείτο με εννιά, 85-94. Όμως η αστοχία του Άουντα στις βολές, το λάθος του Σιλμπ και τα τρίποντα από Ντορτ, Μπάρετ και Γουίγκινς, έστειλαν το ματς στην παράταση (94-94).

Oι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκαν με 99-94 στα πρώτα τρία λεπτά του έξτρα πενταλέπτου, αλλά η Τσεχία δεν τα παράτησε και στα 49” πέρασε μπροστά (99-101) με τρίποντο του Σιλμπ. Ο Γουίγκινς στα 15” ισοφάρισε (101-101), αλλά με ένα απίθανο σουτ υπό πίεση ο Σατοράνσκι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στα 1,9”. Ο Λάιλς βρήκε ένα καλό σουτ για δύο στην εκπνοή, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94, 101-103 (πρτ.)