Η Τσέλσι υπέστη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα

Η Σαουθάμπτον με ανατροπή κέρδισε 2-1

Η προηγούμενη εκτός έδρας δοκιμασία για την Τσέλσι αποδείχθηκε σκέτος εφιάλτης με την ήττα της με 3-0 από τη Λιντς και όπως φαίνεται η ομάδα του Τόμας Τούχελ έχει σοβαρό θέμα μακριά από το Λονδίνο.

Οι «μπλε» παρά το γεγονός ότι είδαν το ματς να κυλά ευνοϊκά για τους ίδιους, καθώς προηγήθηκαν πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 23’ με τον Στέρλινγκ, η Σαουθάμπτον ήταν εκπληκτική, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πριν από το ημίχρονο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Δημιουργός του γκολ της Τσέλσι ήταν ο Μέισον Μάουντ και έτσι ο Στέρλινγκ συνέχισε «καυτός», αφού είχε σκοράρει και στα προηγούμενα ματς, αλλά η Τσέλσι… κοιμήθηκε. Έπειτα από φάση διαρκείας στο 28’, ο Λάβια ολοκλήρωσε με υπέροχο τρόπο τη στατική φάση και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Μάλιστα, η ανατροπή ολοκληρώθηκε πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όταν ο Άρμστρονγκ στο 45’ έδωσε το προβάδισμα στους «Άγιους». Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουθάμπτον μάλλον πιο εύκολα από όσο περίμενε, διατήρησε το προβάδισμά της κι έτσι πήρε και τα… χρωστούμενα από το ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που δεν της άξιζε η ήττα.